Ο δικός σου θησαυρός

Δρακοπούλου Ελπίδα Β1

Ο δικός σου θησαυρός

Ο δικός σου θησαυρός δεν χρειάζεται χάρτη γιατί……. απλούστατα βρίσκεται στο πάτωμα!   Περιποιείσαι και φτιάχνεις τα μαλλιά σου πάρα πολλές φορές καθημερινά. Έχεις αναλογιστεί όμως ποτέ τι θα γινόταν εάν δεν είχες μαλλιά, όχι από επιλογή, αλλά εξαιτίας μίας αρρώστιας, όπως καρκίνο,την οποία, ευτυχώς, ξεπέρασες, αλλά σου στέρησε τα μαλλιά σου; Δεν θα ήθελες, λοιπόν, κάποιον να σου χαρίσει τα μαλλιά του; Εάν η απάντηση σου είναι θετική, τότε γιατί να μην δωρίσεις και εσύ τα μαλλιά σου και να κάνεις κάποιο παιδί ευτυχισμένο; Δεν κάτι δύσκολο, δεν χρειάζεται τίποτα παραπάνω από το να βρεις ένα συρνεργαζόμενο κομμωτήριο, όπου θα κουρευτείς δωρεάν, αρκεί να μην έχεις βαμμένα ή ταλαιπωρημένα μαλλιά και απλώς θα δωρίσεις είκοσι, ή και παραπάνω, πόντους από τα μαλλιά σου, που για σένα δεν είναι τίποτα, όμως για κάποιον, που έχει χάσει τα μαλλιά του, θα είναι ένα ανεκτίμητο δώρο. Δεν ξέρω ποια είναι η πιο προσωπική σου γνώμη, απλώς σου προτείνω να το δοκιμάσεις, όπως το δοκίμασα και εγώ! Δεν αξίζει να πετάξεις τον «θησαυρό» σου…. στο πάτωμα!