Ανταλλαγή Μαθητών 2014

ΕΛΛΑΔΑ – ΓΕΡΜΑΝΙΑ

Eikona -1

Για μια ακόμη  χρονιά το 1οΓυμνάσιοΡεθύμνου  στα πλαίσια της Περιβαλλοντικής  Εκπαίδευσης  πραγματοποίησε ένα μη χρηματοδοτούμενο πρόγραμμα ανταλλαγής μαθητών με το γυμνάσιο FinsterwalderGymnasiumτου Rosenheimτης Γερμανίας. Το πρόγραμμα φιλοδοξεί να φέρει  σε επαφή μαθητές απο διαφορετικές χώρες , με διαφορετικές κουλτούρες και νοοτροπίες , ώστε να ακολουθήσει μια γόνιμη ανταλλαγή πολιτιστικού και πολιτισμικού στοιχείου.

Eikona -2

Το πρωί του Σαββάτου , 2 Νοεμβρίου 2013 , όλοι οι Έλληνες μαθητές που συμμετέχουν στο πρόγραμμα συγκεντρωθήκαμε στο αεροδρόμιο των Χανίων , Ιωάννης Δασκαλογιαννάκης. Μαζί με τους γονείς μου και τους καθηγητές περιμέναμε με αγωνία και ανυπομονησία τα παιδιά απο τη Γερμανία. Στην αρχή , όταν κι αφού έγινε η πρώτη γνωριμία, επικράτησε ένα κλίμα αμηχανίας, το οποίο πολύ γρήγορα άλλαξε αφού όλοι ήμασταν  πρόθυμοι με κάθε τρόπο «να σπάσουμε τον πάγο»  και να λειτουργήσουμε σαν μια ομάδα. Στη  συνέχεια αναχωρήσαμε για το Ρέθυμνο, αφού κανονίσαμε το ίδιο βράδυνα βρεθούμε για μια βόλτα στην πόλη μας. Πράγματι , το πρώτο βράδυ πέρασε πολύ ευχάριστα . Περπατήσαμε στα σοκάκια της παλαιάς πόλης , τους δείξαμε τα πιο ενδιαφέροντα σημεία της πόλης και καταλήξαμε σ’ ένα εστιατόριο όπου γευτήκαμε ‘’πίτσα’’ , φαγητό παγκοσμίως γνωστό.

Eikona -3

Το ευχάριστο κλίμα συνεχίστηκε όλες τις μέρες της φιλοξενίας . Τα πρωινά οι Γερμανοί μαθητές μας ακολουθούσαν στο σχολείο . Αυτό τους έδωσε τη δυνατότητα να γνωρίσουν από κοντά το ελληνικό εκπαιδευτικό σύστημα , ενθουσιάστηκαν απο τη σύντομη αλλά γενναιόδωρη εκδήλωση υποδοχής στο σχολείο μας και ιδιαίτερα όταν ο διαευθυντής τους έδωσε ως ενθύμιο κάποια μικρά παραδοσιακά δώρα. Ακόμη τους έκανε μεγάλη εντύπωση η ύπαρξη και η χρήση διαδραστικών πινάκων. Αν και παρατήρησαν ότι  οι αίθουσες ήταν μικρές , ωστόσο διαπίστωσαν ότι παρά την οικονομική κρίση πολλά και  δημιουργικά ‘’πράγματα’’ γίνονται στα ελληνικά σχολεία.

Οι απογευματινές μας συναντήσεις καθώς και οι βραδινές μας έξοδοι  κάθε μέρα γίνονταν όλο και πιο διασκεδαστικές. Γέλια , φωνές , τραγούδι τις  χαρακτήριζαν . Ιδιαίτερα το πάρτι της τελευταίας μέρας εξελίχθηκε σε σύμφωνη «γερμανοελληνική φιλία».

Έτσι , με αυτά και με άλλα πιο δικά μας , αποχαιρετιστήκαμε το Σάββατο , 10 Νοεμβρίου 2013 , με δάκρυα στα μάτια . Όταν το λεωφορείο απομακρυνόταν ,στο μυαλό μας ήταν οι στιγμές που περάσαμε όλοι μαζί , αλλά παρηγοριόμασταν  γιατί σε λίγους μήνες θα συναντιόμασταν ξανά στο Μόναχο.  Τελικά , το πρόγραμμα ανταλλαγής ήταν μία ευχάριστη εμπειρία . Όσο αναφορά το εκπαιδευτικό μέρος , καταφέραμε να χρησιμοποιήσουμε τη γλώσσα των Αγγλικών και των Γερμανικών με αποτέλεσμα να εξασκήσουμε τις  γνώσεις μας απο το σχολείο. Γνωρίσαμε ακόμα τη νοοτροπία τους και αυτοί τη δική μας και καταφέραμε να αναπτύξουμε φοβερές φιλίες , παρόλο που είμαστε εντελώς διαφορετικοι χαρακτήρες. Περάσαμε αξέχαστες στιγμές και έχουμε πολύ καλές αναμνήσεις . Ανυπομονούμε να τους συναντήσουμε ξανα στο Rosenheim!

Εύη  Ουρανού  Γ4

Eikona -4

Ευχαριστούμε πολύ τις συντονίστριες καθηγήτριες του προγράμματος κα. Μανιά Παγώνα και κα. Χριστοδούλου Δήμητρα.

Τα παιδιά του προγράμματος: Αλεξάνδρα Μπαντινάκη, Ειρήνη Κρεβατσούλη, Ιωάννα Σαββάκη, Ναταλία Ποθουλάκη, Εύα Γαγάνη, Εύη Ουρανού, Θοδωρής Μαράκης, Αριστείδης Μακρυγιάννης, Χρήστος Μπουλής.

Eikona -5