Σχόλιο της σύνταξης

Eliso2-(500-px)

Ελισσάβετ Παπαδημητρίου Α2

Το τεύχος που κρατάτε στα χέρια σας υλοποιήθηκε με στόχο τη σύνδεση του σχολείου μας με τον έξω κόσμο. Στοχεύει να φέρει τους μαθητές σε επαφή, μέσω της πληροφόρησης και της γνώσης, με αιτούμενο την ανοικτότερη σχέση του καθενός με τον περίγυρο κόσμο. Η ιδέα ξεκίνησε με πρωτοβουλία του κ. Ελευθερίου Καπετανά,(διευθυντή του 1ου Γυμνασίου Παπάγου την περίοδο 2007-2010) ως εφημερίδα. Στη συνέχεια υπό τη διεύθυνση της κ. Αικατερίνης Βουλγαράκη την όλη διαδικασία ανέλαβε ο κ. Λιλής Γεώργιος, καθηγητής μουσικής των δύο Γυμνασίων Παπάγου. Λόγω της περιοδικότητάς της έκδοσης και της θεματολογίας του, μετατρέπεται, τώρα, σε Περιοδικό. Η μορφή σύνταξης θα στηρίζεται πάνω σε ένα θέμα το οποίο θα είναι το κεντρικό και γύρω από αυτό θα παρέχεται παράλληλο υλικό.

Ο τίτλος του περιοδικού είναι «ΡΥΘΜΟΓΡΑΜΜΑ», πρόταση του Κων. Αγγελόπουλου που υιοθετήθηκε. Θα μπορούσε να του αποδοθούν οι παρακάτω έννοιες:
α) Η καμπυλωτή γραμμή της ζωής με όλους τους παράξενους ρυθμούς της.
β) Η απλή αποτύπωση της μουσικής (ρυθμός-πεντάγραμμο-καταγραφή)
γ) Συνδυασμός μουσικής και ζωής.(μουσική- ζωή)