Οι φωνές της αλλαγής

ΑΠΟ: Τριανταφυλλίδης Αβραάμ - Απρ• 25•13

Όλα τα παιδιά του κόσμου χρειάζονται δασκάλους

Ο παραπάνω τίτλος αποτέλεσε σύνθημα της φετινής Παγκόσμιας Εβδομάδας Δράσης για την Εκπαίδευση 2013.

Οι μαθητές μας πιστοί στο ραντεβού τους  με τις δράσεις της ActionAid  όπως κάθε χρόνο έδωσαν και φέτος το παρόν και ένωσαν τις φωνές τους με αυτές εκατομμυρίων παιδιών από όλο τον κόσμο που ζητούν ποιοτικότερη εκπαίδευση.

Οι μαθητές μας ενημερώθηκαν για το τι συμβαίνει σε ορισμένες χώρες με το θέμα της εκπαίδευσης, εργάστηκαν με το υλικό της ActionAid, ζωγράφισαν, έγραψαν και παρακολούθησαν βίντεο που συνόδευε το υλικό της εκστρατείας.

Το αποτέλεσμα ήταν συγκινητικό. Η αναγνώριση των δυσκολιών που βιώνουν συνομήλικα παιδιά σε διάφορες γωνιές του κόσμου, καθώς και η προσφορά των εκεί δασκάλων,  βοηθούν  στην καλύτερη συνειδητοποίηση του δικού μας τρόπου ζωής. Πολλά από τα «αυτονόητα» δεν ισχύουν για παιδιά από ορισμένες περιοχές του πλανήτη. Η ευαισθητοποίηση και η αναγνώριση  πως ο κόσμος δεν είναι μόνο η γειτονιά μου ήταν από τα σημαντικότερα που συνέβησαν σήμερα.

Συγχαρητήρια και πάλι παιδιά !!!

Action

ActionAid