Κομμωτής/τρια

ΑΠΟ: Τριανταφυλλίδης Αβραάμ - Απρ• 04•13

Κομμωτική

Το επάγγελμα αυτό ασχολείται με την περιποίηση μαλλιών ανδρών, γυναικών και παιδιών. Ο κομμωτής πρέπει να γνωρίζει τεχνικές κουρέματος και βαφής μαλλιών.Όπως επίσης και πολλές τεχνικές κουρέματος και styling, πρέπει να έχει την ικανότητα για να προτείνει σωστούς συνδιασμούς στους πελάτες.

Οι κομμωτές εργάζονται σε εσωτερικό χώρο με καλό φωτισμό και καθαριότητα. Το ωράριο είναι κυλιόμενο, ενώ υπάρχουν υπερωρίες και η αμοιβή εξαρτάται από τον εργοδότη. Κάποιες φορές υπάρχουν απαιτητικοί πελάτες, ιδιόμορφοι χαρακτήρες που πρέπει κανείς να τους αντιμετωπίσει με ευγένεια, με αποτέλεσμα την ψυχική και σωματική κόπωση. Η χρησιμοποίηση νέας τεχνολογίας γίνεται μόνο στα μεγάλα κομμωτήρια για να καταγράφονται οι πελάτες και τα ραντεβού τους. Υπάρχει σωματείο κομμωτών όπου κανείς επικοινωνεί με συναδέλφους για την καλύτερη άσκηση του επαγγέλματος. Επίσης, κατά την διάρκεια της εργασίας τους οι κομμωτές έρχονται σε επαφή με πολύ κόσμο αλλά σε σπάνιες περιπτώσεις πρέπει να μετακινούνται για την άσκηση του επαγγέλματος. Τέλος η δουλειά αυτή δεν είναι καθόλου επικίνδυνη.

Η δουλειά αυτή απαιτεί δημιουργικότητα, καλλιτεχνικές ικανότητες, φαντασία και ταλέντο. Στο συγκεκριμένο επάγγελμα υπάρχει όριο ηλικίας εισόδου μέχρι 40 ετών. Απαιτείται πτυχίο κομμωτικής και παρακολούθηση σεμιναρίων κατά την δια βίου εκπαίδευση. Τέλος για την άσκηση του επαγγέλματος είναι απαραίτητες οι σωματικές και οι πνευματικές αντοχές και γενικά η καλή υγεία.

Θεωρώ ότι η κομμωτική είναι ένα ιδανικό επάγγελμα για εμένα γιατί έχω το ταλέντο που απαιτείται όπως επίσης και την αγάπη για τον άνθρωπο.

Ζωή Επισκοπάκη

Αναφορές

Συνέντευξη με ειδικό

1. Ζωή, χαίρομαι πάρα πολύ για το άρθρο σου. Έκανες πολύ καλή δουλειά και παρουσίασες αυτό το επάγγελμα με αγάπη όπως φαίνεται από αυτά που γράφεις.

Εύχομαι καλές δημοσιεύσεις και στο μέλλον..!

2. Ο/Η zoi episkopaki λέει:

σας ευχαριστώ πολύ για τα καλά σας λόγια παιδιά!!!!!

3. Ο/Η Ράπτη Μαριτίνα λέει:

Ζωή μπράβο το άρθρο σου είναι καλογραμμένο και πολύ καλά δομημένο.Μου άρεσε πολύ ο λόγος σου και το λεξιλόγιο που χρησιμοποίησες…

4. Ο/Η Ράπτη Μαριτίνα λέει:

Επισης σου ευχομαι να συνεχισεις ετσι και καθε αρθρο που θα δημοσιευεις να ειναι τοσο καλο. Καλη συνεχεια

5. Ο/Η Ρέα Καψώχα λέει:

Τέλειο! Αυτό το άρθρο με ενδιαφέρει πιο πολύ από όλα, μιας και όταν μεγαλώσω θέλω να γίνω κι εγώ κομμώτρια.

6. Ο/Η Κωνσταντίνος λέει:

Ζωή,

Διάβασα το άρθρο σου και πραγματικά ενθουσιάστηκα! Δείχνει ότι έκανες μία διεξοδική έρευνα, η οποία σε συνδυασμό με την πολύ καλή δομή και το άριστο λεξιλόγιο που χρησιμοποίησες μας έδωσε αυτό το καταπληκτικό άρθρο. Επιπλέον, σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια για την απόλυτη αντικειμενικότητα που χαρακτηρίζει το κείμενο από την πρώτη ως και την τελευταία λέξη: Παρουσιάζεις με απόλυτη σαφήνεια τα πλεονεκτήματα και τα μειονεκτήματα του επαγγέλματος και δεν επηρεάζεις τον αναγνώστη αλλά τον αφήνεις να κρίνει μόνος του. Αυτό, για μένα, είναι το Άλφα και το Ωμέγα για κάποιον που θέλει να γράψει σε εφημερίδα.

Σου αξίζουν πολλά συγχαρητήρια. Εύχομαι να γράψεις κι άλλα τέτοια άρθρα, τα οποία -πραγματικά- τραβούν την προσοχή του κάθε αναγνώστη.

Και εις ανώτερα,

Κών/νος