Μικροβιολόγος

ΑΠΟ: Σωτήρχος Ευάγγελος - Απρ• 05•13

Μικροβιολόγος

Η Μικροβιολογία  είναι o κλάδος της επιστήµης που ασχολείται µε τους µικροοργανισµούς. Η οικογένεια των µικροοργανισµών συµπεριλαµβάνει τους µύκητες, τα βακτήρια και τους ιούς.

Εποµένως, η µικροβιολογία ασχολείται µε οργανισµούς που βλέπονται µόνο µε µικροσκόπιο. Η ιολογία είναι ο κλάδος της µικροβιολογίας που ασχολείται µε ιούς. Μερικοί άλλοι κλάδοι της µικροβιολογίας είναι η µυκητολογία και η παρασιτολογία. Παρόλο που η µικροβιολογία έχει διερευνηθεί πολύ, υπάρχει ακόµα πάρα πολλή δουλειά να γίνει.

Για να ασκήσει κάποιος την μικροβιολογία πρέπει να περάσει από την Ιατρική Σχολή Πανεπιστημίου Αθηνών και συγκεκριμένα από το εργαστήριο μικροβιολογίας. Σε αυτό το εργαστήριο λειτουργούν ειδικές μονάδες παροχής κλινικοεργαστηριακού και συμβουλευτικού έργου.

Τα θετικά σε αυτό το επάγγελμα είναι ότι μπορούν να ανακαλυφθούν νέα αντίδοτα για τις ασθένειες μέσω των μικροβίων.  Βάση αναφορών δεν υπάρχουν αρνητικά στο επάγγελμα.

Αυτό το επάγγελμα βοηθάει στην υγεία, ασκείται κυρίως σε ιδιωτικούς χώρους αλλά μπορεί να ασκηθεί και σε νοσοκομεία και σπανίως σε μεγάλα κέντρα υγείας.

Διάλεξα αυτό το επάγγελμα γιατί μ’ αρέσει και πιστεύω ότι θα μπορέσω να το ασκήσω στο μέλλον

Ευάγγελος Σωτήρχος

Πληροφορίες: http://www.med.uoa.gr/microbiology/

1. Ο/Η Ράπτη Μαριτίνα λέει:

ΜΠΡΑΒΟ ΣΟΥ ΒΑΓΓΕΛΉ ΕΞΑΙΡΕΤΙΚΌ ΤΟ ΑΡΘΡΟ ΣΟΥ ΒΕΒΑΙΑ ΔΕΝ ΣΟΥ ΚΡΥΒΩ ΟΤΙ ΙΣΩΣ ΚΑΙ ΝΑ ΜΠΟΡΟΥΣΕΣ ΚΑΛΥΤΕΡΑ! ΚΑΛΗ ΔΟΥΛΕΙΑ!

2. Ο/Η Ρέα Καψώχα λέει:

Πολύ ωραίο Βαγγέλη!!