Το πρώτο μου άρθρο!

ΑΠΟ: admin - Ιαν• 11•13

Καλωσήλθατε στο Schoolpress.sch.gr!  του 2ου Δημοτικού Σχολείου Καλυβίων. Προτιμήσαμε αντί για σχόλιο ή άρθρο να δημιουργήσουμε ένα τραγούδι ενάντια στη Βία και στον Ρατσιμό.

Παγκόσμια μέρα ποίησης ήταν η 21η Μαρτίου και επίσης ημέρα κατά της βίας και του ρατσισμού. Επιπλέον και εαρινή ισημερία. Ως εκπαιδευτικοί προσπαθούμε πάντα να αναδείξουμε αξίες και να φέρουμε τους μαθητές μας σε επαφή με ερεθίσματα συμμετέχοντας σε δραστηριότητες και άλλες δράσεις. Οι μαθητές της ΣΤ΄ παρακολούθησαν μία εξαιρετική παραγωγή επεισοδίων με θέμα την ενδοσχολική βία. Η ρεαλιστικότητα, το αυθεντικό πλαίσιο και η καθημερινότητα των γεγονότων καθήλωσαν και προβλημάτισαν τους μαθητές.

Στη συνέχεια απαγγέλθηκαν και αναλύθηκαν ποιήματα του Καβάφη (2013 έτος Καβάφη) και συγκεκριμένα το ποίημα «Ιθάκη» Για το υλικό σχετικά με το ποίημα χρησιμοποιήθηκε το περιεχόμενο που φιλοξενούμε στο mathisis.org και ανήκει στο Υπουργείο Παιδείας και Πολιτισμού Κύπρου (Γλώσσα Λυκείου). Ακολούθησε η δημιουργική ώρα. Γράφτηκαν ποιήματα με θέμα την ενδοσχολική βία και τον ρατσισμό. Τα πολλά ποιήματα έγιναν ένα, ή σχεδόν ένα. Οι μαθητές ζωγράφισαν, σχεδίασαν, έδωσαν το δικό τους χρώμα στις σκέψεις και στα συναισθήματά τους. Στο τέλος βρήκαμε την ευκαιρία να εγκαινιάσουμε και το mathisis studio που αποτελεί την βασική υποδομή για το Mathisis Web Radio που ευελπιστούμε σύντομα να είναι στον αέρα (βασικά στο δίκτυο). Τα ποιήματα έγιναν τραγούδι. Στίχοι μαθητές της ΣΤ΄, φωνητικά μαθητές της ΣΤ΄, ηλεκτρική κιθάρα ο εξαιρετικός συνάδελφος, δάσκαλος του σχολείου μας που έχουμε την χαρά να τον έχουμε μαζί μας Στέλιος Λαφαζάνης. Ηχογράφηση mathisis studio :)

Απολαύστε το τραγούδι μας και ελπίζω να μη μας κρίνετε αυστηρά :)

Όχι στη Βία