ΕΛΑΙΟΛΑΔΟ- ΑΝΑΚΥΚΛΩΣΗ

Το ελαιόλαδο σε σχέση με άλλου τύπου έλαια είναι η καλύτερη επιλογή για τη διατροφή μας, αφού με τις ευεργετικές του ιδιότητες διασφαλίζει την όμορφη γεύση και την υγεία μας. Οι μαθητές και οι μαθήτριες της Α΄τάξης, μαζέψαμε τις ελιές και μάθαμε για τη διαδικασία μετατροπής τους σε λάδι.

Αποφασίσαμε να συνεισφέρουμε στην προστασία του περιβάλλοντος κάνοντας ανακύκλωση λαδιού. Το λάδι που προέρχεται από το μαγείρεμα . συνήθως καταλήγει στο νεροχύτη της κουζίνας κι αυτό γιατί  δε γνωρίζουμε την καταστροφή που προκαλούμε στο περιβάλλον.

Ένα λίτρο καμένου λαδιού μολύνει σχεδόν ένα εκατομμύριο λίτρα νερού, ποσότητα η οποία είναι ικανή για να καλύψει τις ανάγκες ενός ατόμου σε νερό για 14 χρόνια!

Εμείς στο 2ο Δημοτικό Σχολείο Σκάλας Ωρωπού  συλλέγουμε το μαγειρεμένο λάδι , το στέλνουμε για ανακύκλωση και μετατρέπεται  σε βιοκαύσιμα.

ελι1-300x226 ελι2-300x229