Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας

t1a1p1

Κατά το χρονικό διάστημα 18-21 Δεκεμβρίου 2012, πραγματοποιήθηκε στο Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης το Μαθητικό Συνέδριο Ιστορίας.

Το Συνέδριο διοργάνωσε το Τμήμα Επιστημονικής και Παιδαγωγικής Καθοδήγησης Δ.Ε της Διεύθυνσης Εκπ/σης Κεντρικής Μακεδονίας σε συνεργασία με τους Σχολικούς Συμβούλους και τους Διευθυντές Διευθύνσεων Δ.Ε Κεντρικής Μακεδονίας καθώς και εκπροσώπους Δήμων και το Κέντρο Ιστορίας Θεσσαλονίκης.

Θέμα του Συνεδρίου ήταν η “Συμβολή στον εορτασμό των 100 χρόνων από την απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης”.

Πήραν μέρος μαθητές από όλους τους νομούς της περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας.

Το σχολείο μας συμμετείχε με τέσσερις εργασίες με θέματα:

1. “Η απελευθέρωση της Θεσσαλονίκης κατά τους Βαλκανικούς πολέμους” της μαθήτριας Α. Λα*****κη της Γ” τάξης
  2. “Απελευθερωτικές προσπάθειες στην περιοχή της Θεσσαλονίκης κατά τη διάρκεια της Επανάστασης του 1821” της μαθήτριας Α. Μυ*****ου της Γ” τάξης
  3. “Η πληθυσμιακή κατανομή και οι επαγγελματικές δραστηριότητες των κατοίκων της Θεσσαλονίκης πριν και μετά την απελευθέρωσή της” της μαθήτριας Θ. Πα*******λου της Γ” τάξης.
  4. “Η απελευθέρωση των Σερρών” της μαθήτριας Ν. Σα***ρη της Γ” τάξης.

Την επίβλεψη όλων των παραπάνω εργασιών είχε η φιλόλογος Ε. Κυριακίδου.