Συνεργασία του 2ου ΣΔΕ με το UWCAD

sde-uwc-neo

Για δεύτερη συνεχή χρονιά  μαθητές του United World College of Adriatic (UWCAD) που βρίσκεται στο DUINO  της Ιταλίας  βρίσκονται στα Τρίκαλα για συνεργασία με το 2ο  Σχολείο Δεύτερης Ευκαιρίας (ΣΔΕ) φυλακών. Συμμετέχουν  έξι μαθητές προερχόμενοι από οι οποίοι προέρχονται από  Πακιστάν, Ιταλία, Λίβανο, Γαλλία, Ινδία, Δανία.

Η Ομάδα μαθητών θα εκπονήσει σχέδιο δράσης με κρατούμενους-μαθητές, υπό την καθοδήγηση εκπαιδευτικών του σχολείου.

Αξονες σχεδίου:

• Εναλλακτικοί τρόποι επικοινωνίας πολυπολιτισμικών ομάδων
  • Καραγκιόζης και πολυπολιτισμικότητα

Στόχοι:

• Να παρουσιαστεί η διαπολιτισμικότητα στα δύο σχολεία
  • Να διαφανούν οι ομοιότητες, οι διαφορές και τα προβλήματα που προκύπτουν από αυτές,
  • Να διερευνηθεί η δυνατότητα εύρεσης λύσεων μέσα από την εκπαιδευτική διαδικασία με τη βοήθεια της τέχνης και πιο συγκεκριμένα μέσω της δραματοποίησης.
  • Να υιοθετήσουν τον σεβασμό και ανοχή στη διαφορετικότητα

Μια δεύτερη ομάδα βρίσκεται ήδη στην Επίδαυρο συνεργαζόμενη με το σωματείο «Πολίτες για τα Αρχαία Θέατρα, ΔΙΑΖΩΜΑ».

Οι μαθητές (φωτογραφίες) θα εργαστούν στο σχολείο μέχρι την Πέμπτη και στη συνέχεια τα αποτελέσματα των σχεδίων θα παρουσιαστούν στο χώρο του Υπουργείου Παιδείας σε εκδήλωση που θα γίνει την Παρασκευή 7/3/2014 στις 11 το πρωί.