«Ο ΕΓΩΙΣΤΗΣ ΓΙΓΑΝΤΑΣ»

εγωιστης γιγαντας

Πριν από πολλά χρόνια, σε μια μακρινή χώρα ήταν ένα μικρό χωριό. Κάθε απόγευμα, μετά το σχολείο, τα παιδιά πήγαιναν στον κήπο του Γίγαντα για να παίξουν. Αλλά μια μέρα ο Γίγαντας γύρισε μετά από εφτά χρόνια γιατί είχε πάει να επισκεφτεί τον φίλο του Δράκο της Κορνουάλης. Όταν επέστρεψε είδε τα παιδιά να παίζουν στον κήπο του και με άγρια φωνή είπε: » Τι κάνετε εδώ;» και όλα τα παιδιά έφυγαν τρέχοντας. Ο Γίγαντας έφτιαξε έναν μεγάλο τοίχο και μια πινακίδα που έγραφε: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ Η ΕΙΣΟΔΟΣ ΣΕ ΟΛΟΥΣ. Από τότε κανείς δεν ξαναπάτησε στον κήπο του Γίγαντα. Σε όλο το χωριό ήταν άνοιξη εκτός από τον κήπο του Γίγαντα. Μια μέρα, ύστερα από πολύ καιρό, ο Γίγαντας ήταν ξαπλωμένος και είδε έξω από το παράθυρο μια σχισμή στον κήπο και από κει είχαν ξεγλιστρήσει τα παιδιά. Επιτέλους ήρθε η άνοιξη και στον κήπο του. Τότε ο Γίγαντας κατάλαβε πως τα παιδιά είχαν φέρει την άνοιξη και από τότε άφηνε τα παιδιά να παίζουν στον κήπο του και κατάλαβε πόσο εγωιστής ήταν.