Το μπάσκετ της φιλανθρωπίας.

Διασχίζοντας το δρόμο προς το σχολείο,op άθελά μου άκουσα δυο κυρίες μιας κάποιας ηλικίας να συζητούν για φιλανθρωπίες. Η μεν πρώτη υποστήριζε πως σήμερα όλοι κοιτάζουν τον εαυτό τους αδιαφορώντας για τον γείτονά τους που πεινάει, η δε δεύτερη τόνιζε την προσφορά των φιλανθρωπικών οργανισμών και το δύσκολο έργο τους. Με αφορμή την συζήτηση αυτή, πρότεινα στον διευθυντή του σχολείου μου να διοργανώσουμε ένα τουρνουά καλαθοσφαίρισης στο οποίο οι συμμετέχοντες θα καταβάλλουν ένα προαιρετικό συμβολικό αντίτιμο (1 ή 2 ευρώ) και το τελικό ποσό που θα συγκεντρωθεί να σταλεί σε κάποιο φιλανθρωπικό ίδρυμα (λ.χ. Χαμόγελο του παιδιού) της περιοχής μας. Πράγματι ο διευθυντής ενθουσιάστηκε στο άκουσμα της πρότασής μου και έφερε το θέμα στην συνέλευση του συλλόγου του σχολείου όπου και εγκρίθηκε. Το τουρνουά αυτό θα γίνει στο σχολείο μας πιθανότατα προς το τέλος του σχολικού έτους. Τέλος, θα ήθελα να εκφράσω τις ευχαριστίες μου προς τον κ.Παρρά Παναγιώτη τον διευθυντή μας, ο οποίος άκουσε προσεκτικά την ιδέα μου και την στήριξε με επιπρόσθετα επιχειρήματα.
Παναγιώτης Τζαμαλής
μαθητής Α΄Λυκείου
Εικόνα από σελίδα

2 σχόλια στο Το μπάσκετ της φιλανθρωπίας.

1. Ο/Η αγγελικη λέει:

Παναγιώτη η κίνησή σου με συγκινεί. Καλή επιτυχία στο τουρνουά. Μακάρι το παράδειγμά σου να το ακολουθήσουν κι άλλοι!

Αγγελική από Χανιά
    Καθηγήτρια Αγγλικών

2. Ο/Η παναγιώτης λέει:

Σας ευχαριστώ για τα καλά σας λόγια κυρία Αγγελική