Η τεχνολογία κρύβει κινδύνους

14316639_mobile.limghandler

Όπως όλοι ξέρουμε η τεχνολογία στις μέρες μας έχει προχωρήσει πάρα πολύ και συνεχίζει να προχωράει με γρήγορους ρυθμούς. Μας βοηθάει σε μεγάλο βαθμό και έχει μπει για τα καλά στην καθημερινότητα όλων μας, κρύβει όμως σοβαρούς κινδύνους που ελάχιστοι άνθρωποι δίνουν σημασία ή πολλοί άλλοι δεν γνωρίζουν. Εγώ θα αναφερθώ σε ένα κίνδυνο που κρύβουν τα κινητά τηλέφωνα και πιο συγκεκριμένα πόσο εύκολα μπορεί κάποιος από απόσταση και χωρίς να το ξέρουμε να μας κλέβει αρχεία και δεδομένα. Όλα τα smartphones, τα κινητά της εποχής μας δηλαδή έχουν σύνδεση στο ίντερνετ μέσο Wi-Fi. Είναι πολύ εύκολο λοιπόν ξέροντας κάποιος τη διεύθυνση IP του δικτύου που έχουμε συνδεθεί με το κινητό μας να μπει στη συσκευή όσο είμαστε συνδεδεμένοι και να βλέπει τα δεδομένα που έχουμε στο κινητό π.χ. φωτογραφίες, βίντεο, ακόμα και τις επαφές μας. Αυτό μπορεί να γίνει μέσω υπολογιστή αλλά και μέσω άλλου κινητού. Επίσης μπορεί να μας στείλει αρχεία στη συσκευή ή να μας διαγράψει αυτά που έχουμε ή και να μας τα πάρει. Γενικά μπορεί κάποιος να έχει πολύ εύκολα πλήρη έλεγχο στο κινητό χωρίς να το ξέρουμε και χωρίς να είναι απαραίτητο να είμαστε συνδεδεμένοι σε κάποιο δίκτυο αφού όλα τα καινούρια κινητά έχουν λογισμικό και έτσι είναι πολύ εύκολο να τα χακάρει κάποιος. Να κλείσω λέγοντας ότι και εγώ προσωπικά έχω ένα πρόγραμμα στον υπολογιστή έτσι ώστε όταν συνδέομαι με το κινητό στο ίντερνετ με Wi-Fi να μπαίνω στη συσκευή και να διαχειρίζομαι τα αρχεία που θέλω χωρίς καλώδιο. Επίσης και στο κινητό έχω πρόγραμμα που μπορώ να χειριστώ και να δω τι γίνεται στον υπολογιστή μου αλλά και σε κινητά αρκεί να υπάρχει σύνδεση στο ίντερνετ και από τις δύο μεριές, ακόμη μπορώ να παρακολουθήσω τον χώρο αν ο υπολογιστής έχει κάμερα ή αντίστοιχα αν το κινητό έχει κάμερα.

Γιάννης Αθανασόπουλος

Μαθητής της Β΄Λυκείου