Ενημέρωση των μαθητών της Α” τάξης του 3ου ΓΕΛ Πύργου από το ΚΕΣΥΠ Ηλείας

Αναδημοσίευση από τον ιστότοπο του ΚΕΣΥΠ Ηλείας.
kesyp_logoΤο 3ο ΓΕΛ Πύργου επισκέφτηκαν την Παρασκευή 29/11/2013, οι υπεύθυνοι ΣΕΠ του Κέντρου Συμβουλευτικής & Προσανατολισμού (ΚΕΣΥΠ) Ηλείας, Δ. Κάσσαρης και Α. Μαρίτσας, μετά από πρόσκληση του Δ/ντη κ. Π. Παρρά. Σκοπός της επίσκεψης ήταν η ενημέρωση των μαθητών της Α΄ τάξης για το Νέο Λύκειο.
Αρχικά οι υπεύθυνοι ΣΕΠ αναφέρθηκαν στο ρόλο και την αποστολή του Κέντρου. Στη συνέχεια μίλησαν στους μαθητές της Α΄ τάξης, όπου ανέλυσαν θέματα σχετικά με τα μαθήματα γενικής παιδείας του νέου Λυκείου, μαθήματα ομάδων προσανατολισμού της Β΄ και Γ΄ τάξης, επιστημονικά πεδία εξειδίκευσης και αντιστοίχησή τους με τις ομάδες προσανατολισμού, ανέλυσαν τις προϋποθέσεις προαγωγής και απόλυσης, μίλησαν για τα τέσσερα μαθήματα των πανελλαδικών εξετάσεων και τον τρόπο υπολογισμού του βαθμού προαγωγής και απόλυσης ο οποίος θα μετράει ως πέμπτος βαθμός για τον υπολογισμό του βαθμού πρόσβασης των πανελλαδικών εξετάσεων.
Στην ενημέρωση των υπευθύνων ΣΕΠ, παρευρέθησαν και καθηγητές του σχολείου καθώς και γονείς των μαθητών.

Πατήστε στον σύνδεσμο για να δείτε φωτογραφίες από την ενημέρωση.