ΤΑ ΝΕΑ ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΑ ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ OSSIC X

ossic

ΑΚΟΥΣΤΙΚΑ OSSIC  X

Ο ήχος είναι ένα πολύ σημαντικός παράγοντας για το πώς αντιλαμβανόμαστε τα πράγματα, χωρίς ήχο όλα θα ήταν μονότονα. Φανταστείτε μια συγκινητική στιγμή από ταινία χωρίς μουσική ή ακόμα και χωρίς  ήχο. Ο ήχος στην καθημερινή μας ζωή μας βοηθά να προσανατολιστούμε, να επικοινωνήσουμε, να ψυχαγωγηθούμε. Στο χώρο του gaming το 50% της εμπειρίας είναι ο ήχος.

Τα σημερινά ακουστικά επικεντρώνονται μόνο σε ήχους από δεξιά και αριστερά που αυτό είναι πραγματικά πολύ καλό γιατί όταν βλέπεις μια ταινία και βλέπεις μια έκρηξη στα δεξιά  ακούς τον ήχο από τα δεξιά ή όταν μιλούν δύο άτομα  ακούς τον καθένα από μια διαφορετική κατεύθυνση. Όμως  υπάρχουν λίγα   ακουστικά που μπορείς να ακούς τους ήχους από παντού δεξιά, αριστερά ακόμα και πάνω και κάτω και παντού. Όμως όλα αυτά τα ακουστικά έχουν ένα μειονέκτημα, δεν είναι σχεδιασμένα ειδικά για τον κάθε τύπο κεφαλιού ή αυτιού. Για αυτό ήρθαν τα OSSIC  X  να μας βοηθήσουν. Τα OSSIC  X έχουν αισθητήρες που μετράνε το πλάτος και το μήκος του κεφαλιού σας, το σχήμα και το τύπο του αυτιού σας και  μετατρέπουν αυτές τις πληροφορίες, σε πρόγραμμα που επικεντρώνεται  στο να βρει τον κατάλληλο ήχο για το αυτί σας ώστε να ακούτε όπως  στην καθημερινή σας ζωή, κάνοντας την εμπειρία του ήχου συναρπαστική. Έχουν πεντακάθαρο ήχο και είναι μια νέα virtual reality εμπειρία που ολοκληρώνει το virtual reality κεφάλαιο που έχουμε ως τώρα.

Για περισσότερες πληροφορίες  πατήστε στον παρακάτω σύνδεσμο:

Άρθρο από το μαθητή Λάμπρο Καντζούρα