Η ΑΠΟΒΑΣΗ ΣΤΗ ΝΟΡΜΑΝΔΙΑΣ: D DAY

DDAY

Η μεγαλύτερη πολεμική σύρραξη

Ο  β’παγκόσμιος  πόλεμος  ήταν  το  μεγαλύτερο  και  πιο  αιμοβόρο  γεγονός  στη νεότερη ιστορία.Αιτία  αυτής  της  παγκόσμιας  αιματοχυσίας  ήταν  η  επιθυμία  του  δικτάτορα της  Γερμανίας  Αδόλφου  Χίτλερ, με  τη  βοήθεια  του φασίστα  και  ειδώλου  του  Χίτλερ  Μπενίτο   Μουσολίνι. Αποτέλεσμα  ήταν  οι  55,5 εκατομμύρια  νεκροί, η δημιουργία  του  τρομακτικότερου  όπλου (την  ατομική  βόμβα)  και  ο «ψυχρός  πόλεμος » ανάμεσα  σε  ΗΠΑ  και  ΕΣΣΔ  για  την  κυριαρχία  του  κόσμου. Όμως  του  γύρισε  μπούμεραγκ  καθώς  οι  σύμμαχοι  κατέστρεψαν  την  αυτοκρατορία , που    είχε  χτίσει.

hitler

Οι  απώλειες
Στρατιώτες:14.000.000 περίπου Στρατιώτες:8.000.000 περίπου
Άμαχοι:36.000.000 περίπου Άμαχοι:4.000.000 περίπου
Σύνολο:50.000.000 περίπου Σύνολο:12.000.000 περίπου

Η απόβαση στη Νορμανδία: D day

Α) Το σχέδιο

Η  απόβαση  στη  Νορμανδία  ήταν  η  πρώτη  φάση  της  επιχείρισης  με κωδικό  όνομα  “Operation  Overlord”. Δηλαδή  το  σχέδιο  εισβολής  στο  οχυρό  Ευρώπη. H πρώτη φάση της επειχείρης ήταν η πτώση 240.000 αλεξιπτωτιστών λίγο μετά τα μεσάνυχτα. Η δεύτερη φάση ήταν η απόβαση 8 μεραρχιών στις Γαλλικές ακτές στις 6:30 το πρωί.Εν το μεταξύ οι  Σύμαχοι «έπαιζαν» με τους γερμανούς. Παραπλανητικά ραδιοφωνικά  μηνύματα, εικονικές κινήσεις συμμαχικών μεραρχιών, και πλαστές αλλαγές στα επειτελεία κάνουν τη ζωή των Γερμανών κόλαση και το μυαλό τους χυλό.Είναι ανάμεσα σε τρία πιθανά μέρη της απόβασης: Νορβηγία, Βαλκάνια και Γαλλία.Μετα απο σμαχικόυς βομβαρισμούς στην περιοχή του Μπορντό του Παρισίου και της Ολλανδίας οι Γερμανοί κατέληξαν στην επιλογή του μέρους: η χερσόνησος του Κονταντέν στη Νορμανδία. Η απόβαση προγραματίστικε για τις 5 Ιουνίου, αλλά οι κακές καιρικές συνθήκες ανάγκασαν τον Άιζενχαουερ, υπεύθυνο της αποστολής να αναβάλει την αποστολή για τις 6 Ιουνίου.Το χάραμα 6.697 πλοία αναχώρισαν απο τα Βρετανικά λιμάνια.Η απόβαση θα κάλυπτε μια ζώνη 80 χλμ. Πιο συγκεκριμένα τις παρακάτω ακτές: Γιούτα ,Ομάχα,Γκόλντ,Τζούνο,Σουόρντ και Πόιντε ντου Χόκ.

Β)  Οι αποβάσεις σε κάθε μια ακτή

Α.ΓΙΟΥΤΑ  Μ.ΒΡΕΤΑΝΙΑ
Α.ΟΜΑΧΑ  ΚΑΝΑΔΑΣ