3ο ΓΕΛ Κομοτηνής – 2ο ΓΕΛ Ξάνθης

ΑΠΟ: ΕΥΤΥΧΙΑΚΟΣ ΙΩΑΝΝΗΣ - Απρ• 02•19

Τη Δευτέρα 18 Μαρτίου 2019 διεξήχθη ο τελικός σχολικού ποδοσφαίρου Ανατολικής Μακεδονίας και Θράκης ανάμεσα στο 3ο ΓΕΛ Κομοτηνής και το 2ο ΓΕΛ Ξάνθης

. Οι δύο ομάδες αναμετρήθηκαν στο ΔΑΚ Κομοτηνής σε έναν τελικό που σημαδεύτηκε από επεισόδια. Υπήρξε θερμή υποστήριξη από περίπου 200 μαθητές από όλα τα σχολεία της Κομοτηνής οι οποίοι εμψύχωναν με τη φωνή τους την τοπική ομάδα. Το ματς ήταν ισορροπημένο με σημαντικές ευκαιρίες και για τις δυο πλευρές με τους Ξανθιώτες να ανοίγουν το σκορ στην αρχή του 2ου ημιχρόνου. Στη συνέχεια, οι γηπεδούχοι πίεσαν για το γκολ που θα έστελνε τις δυο ομάδες στην παράταση. Ωστόσο, οι περσινοί πρωταθλητές Ελλάδος κράτησαν το σκορ με τους Κομοτηναίους να διαμαρτύρονται για πέναλτι σε μια αμφιλεγόμενη φάση. Τέλος, μια χειρονομία στο τέλος του αγώνα από ποδοσφαιριστή των φιλοξενούμενων προς την εξέδρα ήταν αρκετή για να οξύνει τα πνεύματα. Οι μαθητές-οπαδοί επιχείρησαν να εισβάλλουν στον αγωνιστικό χώρο, που έμοιαζε περισσότερο με πεδίο μάχης, με βίαιες προθέσεις. Ευτυχώς, όμως, με την καίρια επέμβαση από γυμναστές και γονείς αποτράπηκαν τα χειρότερα.

2ο ΓΕΛ Ξάνθης – μετά τη νίκη

Φωτογραφικό υλικό: https://sportsaddict.gr/