«Εθισμός» … στο κινητό τηλέφωνο!

2013_07_23_04_40_20__a82d11a9ba3246b7be9daea1107793bb

Η ΕΞΑΡΤΗΣΗ από τα κινητά τηλέφωνα φτάνει σε σημείο εθισμού. Στην σημερινή κυρίως εποχή οι νέοι θεωρούν τα κινητά τους απαραίτητα για τους εαυτούς τους και μάλιστα αρχίζουν να πανικοβάλλονται αν τα αποχωριστούν. Με το φόβο ότι θα χάσουν την επικοινωνία με τα άλλα άτομα, πολλοί τα κρατούν ανοιχτά όλες τις ώρες, παντού. Αν δεν λάβουν κάποιο μήνυμα στα κινητά τους τηλέφωνα, ανησυχούν και αρχίζουν να νιώθουν ότι δεν τους χρειάζεται κανείς. Αυτή η ανησυχία που έχουν τούς οδηγεί στο να απαντούν αμέσως σε όλα τα μηνύματα που δέχονται. Αυτό τους κάνει να είναι όλη την ώρα μαζί με το κινητό τους και να μην ζουν την κάθε στιγμή.

Βέβαια τα κινητά τηλέφωνα μπορεί να είναι χρήσιμα. Στην πραγματικότητα είναι πολύτιμα σε συγκεκριμένες καταστάσεις. Επίσης, η σωστή χρήση των τηλεφώνων δεν είναι κακή. Aπό έρευνα  όμως που έχει γίνει, λένε πως ο «εθισμός» στο κινητό τηλέφωνο μπορεί να βλάψει τις φυσιολογικές ικανότητες επικοινωνίας. Επιπλέον, υποστηρίζουν ότι τα παιδιά χάνουν την ικανότητα που έχουν να ερμηνεύουν τις εκφράσεις του προσώπου τους, επειδή ασχολούνται αρκετές ώρες με τα τηλέφωνα. Όπως είναι φανερό η εξάρτηση των παιδιών από τα κινητά τηλέφωνα θα αυξηθεί στο μέλλον. Ο μόνος τρόπος για να ελαττωθούν τα αρνητικά αποτελέσματα αυτής της τάσης είναι οι ενήλικοι να δείχνουν το καλό παράδειγμα στα παιδιά, όσον αφορά τη χρήση των κινητών τηλεφώνων και να τους περιορίζουν από την υπερβολική χρήση τους.

Φωτεινή Κανελλοπούλου (Α2)

3 σχόλια στο «Εθισμός» … στο κινητό τηλέφωνο!

1. Ο/Η Αγγελική λέει:

Πολυ ωραίο άρθρο! Εξαιρετική προσπάθεια συνεχίστε έτσι

2. Ο/Η Αγγελικη λέει:

Πολυ ωραίο άρθρο ! Εξαιρετική δουλειά ,συνεχίστε έτσι !

3. Ο/Η Αγγελικη λέει:

Πολυ καλο άρθρο… Εξαιρετικη προσπαθεια !