ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

4ο ΓΕΛ ΑΘΗΝΑΣ

Το 4ο Γενικό Λύκειο Αθήνας είναι ένα από τα πλέον ιστορικά σχολεία του κέντρου της Αθήνας. Ιδρύθηκε το έτος 1908 ως Δ΄ Γυμνάσιο Αρρένων και στεγάσθηκε στο ιστορικό κτίριο της Βίκτωρος Ουγκώ. Το σχολείο μεταστεγάσθηκε στο κτίριο της οδού Σάμου 46 το 1988. Το 2018 το Λύκειο μεταστεγάστηκε στο κτίριο που βρίσκεται στη συμβολή των οδών Φαβιέρου και Σωνιέρου. Είναι από τα ελάχιστα σχολεία που από την ίδρυσή του μέχρι και σήμερα καλύπτει τις εκπαιδευτικές ανάγκες της ίδιας περιοχής του κέντρου της Πρωτεύουσας. Στους αποφοίτους του συγκαταλέγονται πολλές εμβληματικές προσωπικότητες της σύγχρονης Ελλάδας. Αναφέρουμε τους Μανώλη Γλέζο και Απόστολο Σάντα, οι οποίοι προέβησαν στην πρώτη αντιστασιακή πράξη στην κατεχόμενη Ελλάδα με το κατέβασμα της χιτλερικής σημαίας από τον ιερό βράχο της Ακρόπολης.