ΧΟΜΠΙ-GRAFFITI

Μαθητής της Α΄ Λυκείου

Γκράφιτι

Γράφει η Σταματίνα Δασκολιά , φιλόλογος

Το graffiti αποτελεί κυρίως ένα νεανικό τρόπο έκφρασης. Είναι η τέχνη του δρόμου, απόψεις από ομάδες νέων που επιθυμούν να δώσουν το στίγμα τους στο γκρίζο της πόλης. Πολλοί είναι αυτοί που δεν τους αρέσουν , ενώ άλλοι τα θαυμάζουν και τα βλέπουν ως μικρά έργα τέχνης. Εμείς τα αντιμετωπίζουμε ως μια μορφή έκφρασης των νέων , σημαντική σε μία εποχή που το συναίσθημα καταπνίγεται και που οι νέοι κατά βάση αδιαφορούν για τα κοινωνικά και πολιτικά δρώμενα.

Τα πιο κάτω σκίτσα ανήκουν στον μαθητή της Α΄ Λυκείου Ρούσσο Αντώνη και σε έναν «μαθητή του» πάλι από την Α΄Λυκείου που δεν θέλει να αναφέρουμε το όνομά του. Φτιαγμένα στο χαρτί περιμένουν τον χώρο που θα τους επιτραπεί να πάρουν οι μαθητές τα σπρέι τους και να τα αποτυπώσουν. Ευελπιστούμε ότι τη επόμενη σχολική χρονιά θα τους δοθεί χώρος και στο σχολείο μας για να αποτυπώσουν τις καλλιτεχνικές τους ανησυχίες.