ΑΠΟ: 4ο ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΠΕΤΡΟΥΠΟΛΗΣ - Νοε• 25•16

Η έκθεση βιβλίου έχει γίνει πια ‘’θεσμός’’ για το σχολείο μας, γιατί πιστεύουμε ότι το βιβλίο θα σώσει τον κόσμο. ‘’Γιατί αυτό το γκόλφι  της ανθρωπιάς έχει την δύναμη να ξορκίζει τα δαιμόνια, να εξυγιαίνει την ατμόσφαιρα, να οπλίζει την λυτρωτική φαντασία να ξυπνάει την αυτογνωσία, ν’ ανάβει το μάτι, να στυλώνει το φρόνημα, να ψυχώνει το χέρι’’. Άγγελος Τερζάκης.

Έτσι και φέτος από τις 17, 19 και 20 Δεκεμβρίου ο χώρος της βιβλιοθήκης μας φιλοξένησε πολλά βιβλία ποιητικά αλλά και συγχρόνως ελληνικής πεζογραφίας.
Τα έσοδα από την έκθεση αξιοποιήθηκαν όπως πάντα από τις υπεύθυνες καθηγήτριες της βιβλιοθήκης μας κ.κ Μιχαλακέα Μαρία, Φλώρου Αρετή, Παππά Ασημίνα και Χατζηφιλίππου Ανδριανή για την αγορά καινούργιων βιβλίων.

biblio