Μαθήματα βιβλιοδεσίας

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Μάι• 18•19

Μαθήματα καλλιτεχνικής βιβλιοδεσίας είχαμε την ευκαιρία να παρακολουθήσουμε στον χώρο της βιβλιοθήκης του σχολειού μας από  τον κ. Νίκα Νίκο.

Μας μίλησε για τα υλικά και τις τεχνικές δημιουργίας ενός βιβλίου, τόσο στην παλαιότερη όσο και στη σύγχρονη εποχή, ενώ παράλληλα μας έδειξε στην πράξη ορισμένα από τα μυστικά της δουλειάς του. Τέλος, μας βοήθησε να κατανοήσουμε γιατί  ένα βιβλίο μπορεί να είναι καλλιτεχνικό δημιούργημα σε ό,τι αφορά όχι μόνο το περιεχόμενο του  αλλά και την εξωτερική του όψη.

Η βιβλιοδεσία είναι μια εφαρμοσμένη τέχνη, η όποια απαρτίζεται από ένα πλήθος τεχνικών, με σκοπό τη  συνένωση ελεύθερων φύλλων σε μορφή βιβλίου. Eίναι τόσο παλαιά όσο και το ίδιο το βιβλίο σαν αντικείμενο.

Ενώ ο πρωταρχικός της στόχος είναι η προστασία της πολύτιμης γραφής και η διάσωσή της στον χρόνο , δεν παύει να ικανοποιεί την αισθητική τόσο του ιδιοκτήτη όσο και του τεχνίτη/καλλιτέχνη βιβλιοδέτη, που εκφράζεται μέσα από αυτήν παραδοσιακά υλικά της βιβλιοδεσίας. Στα υλικά  (περγαμηνή, χαρτί, χαρτόνια, ύφασμα, δέρμα, κλωστές, χρυσό για τη διακόσμηση) προστέθηκαν τα τελευταία χρόνια τα σύγχρονα υλικά και τεχνικές (πλεξιγκλάς, σύρμα, ψηφιακή εκτύπωση).

Έτσι ένα μείγμα τεχνικών και μια ευρεία γκάμα υλικών μπορεί να μας δώσει άρτιο καλλιτεχνικό αποτέλεσμα, άρρηκτα συνδεδεμένο με το περιεχόμενο και να μας προκαλέσει συγκινήσεις, αντίστοιχες με εκείνες των υπόλοιπων εικαστικών τεχνών. Ταυτόχρονα καλύπτει όλες σχεδόν τις αισθήσεις μας: οπτικά, ακουστικά με το ξεφύλλισμα των φύλλων, οσφρητικά από τα μελάνια ή τα άλλα υλικά που απαρτίζουν το βιβλίο, και εννοείται πως ικανοποιείται και η αφή με τις διαφορετικές υφές και τα ανάγλυφα.

Έτσι το κάθε  βιβλίο, χειρόγραφο ή έντυπο, έχει τη δική του μοναδική και ιδιαίτερη  ταυτότητα, με την προσωπικότητα του ιδιοκτήτη του βιβλίου, ο οποίος θεωρεί το απόκτημά του ως ένα κομμάτι του εαυτού του.