Μαλάλα

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουν• 06•16

«Ένα παιδί, ένας δάσκαλος, ένα μολύβι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο»«Ένα παιδί, ένας δάσκαλος, ένα μολύβι μπορούν να αλλάξουν τον κόσμο»

Μια φορά και έναν καιρό ήταν ένα μικρό ανυπεράσπιστο κοριτσάκι που είχε να αντιμετωπίσει έναν πολύ κακό δράκο……… Συνήθως αυτά τα λόγια τα βρίσκουμε σε παιδικά παραμύθια, όμως κάποιες φορές είναι πραγματικότητα! Το κοριτσάκι είναι η Μαλάλα και ο δράκος οι Ταλιμπάν.

Η Μαλάλα, κόρη ιδιοκτήτη σχολείου και ποιητή από την πόλη Μινγκαόρα του Πακιστάν, από την ηλικία των 11 χρονών άρχισε να γράφει σε blog, εκφράζοντας τις απόψεις της σχετικά με το δικαίωμα των κοριτσιών στη μόρφωση.

Το αίτημα της Μαλάλα ήταν να πάει στο σχολείο, κάτι που στους λαούς της Δύσης φαίνεται ότι δεν είναι σημαντικό. Όμως για τους λαούς της Ανατολικής Ασίας, που οι κοινωνίες είναι ανδροκρατούμενες, το θέμα αυτό παρουσιάζει τεράστιες διαστάσεις, γιατί εκεί τα δικαιώματα της γυναίκας είναι πολύ περιορισμένα και θα πρέπει η γυναίκα να οφείλει απόλυτη υποταγή στον άνδρα. Η Μαλάλα γι’ αυτό της το αίτημα προκάλεσε τη βίαιη αντίδραση των Ταλιμπάν. Τον Οκτώβριο του 2012, ένας άνδρας την πυροβόλησε στο σχολικό λεωφορείο τραυματίζοντας την πολύ σοβαρα.

Η απόπειρα δολοφονίας προκάλεσε μια έκρηξη συμπαράστασης προς την 15–χρονη τότε μαθήτρια, τόσο στο Πακιστάν όσο και σε ολόκληρο τον κόσμο.

Σήμερα η Μαλάλα έχει γίνει σύμβολο παγκόσμιας ειρήνης και θα πρέπει να αποτελεί παράδειγμα για όλους τους λαούς της Γης, γιατί έτσι μας δείχνει ότι κάθε στιγμή να διεκδικούμε τα δικαιώματα μας, ακόμα και αν αυτοί που μας τα στερούν είναι πιο δυνατοί από εμάς.

Το 2013 της απονεμήθηκε το βραβείο Ζαχάρωφ και το 2014 της απονεμήθηκε το Νόμπελ ειρήνης για τον αγώνα της στο δικαίωμα των κοριτσιών στην εκπαίδευση.

Παπαθεοδώρου Θοδωρής Α3