Σχολικά δρώμενα

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Μάι• 09•16

Στα πλαίσια του μαθήματος της Κοινωνικής  και  Πολιτικής  Αγωγής, πραγματοποιήθηκαν:

• Τον Απρίλιο βιωματική δράση από το ΚΕΘΕΑ (Κέντρο Θεραπείας Εξαρτημένων Ατόμων) για τη Γ Γυμνασίου. Τα παιδιά ενημερώθηκαν για τα προγράμματα του ΚΕΘΕΑ και για τις αιτίες που οδηγούν τους νέους στην εξάρτηση από ναρκωτικά, διαδίκτυο, αλκοόλ.
  • Τον Νοέμβριο πραγματοποιήθηκε επίσκεψη της  Γ  Γυμνασίου στη Βουλή. Οι μαθητές ξεναγήθηκαν στους  χώρους της Βουλής και ενημερώθηκαν για την ιστορία του κτιρίου.

Στη μνήμη του Βασίλη Τσιτσάνη ήταν αφιερωμένη η  καλοκαιρινή γιορτή με την οποία αποχαιρετήσαμε το προηγούμενο σχολικό έτος.  Μαθητές, γονείς και καθηγητές τραγουδήσαμε, χορέψαμε και  διασκεδάσαμε με τα τραγούδια του αξέχαστου δημιουργού.