Πέντε μέρη στην Αθήνα που πρέπει να επισκεφτείς

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Μάι• 24•19

Πέντε μέρη στην Αθήνα που πρέπει να επισκεφτείς

Πλανητάριο Ίδρυμα Ευγενίδου

Το Ευγενίδειο ίδρυμα είναι ένα φανταστικό πλανητάριο, με υπέροχες παραστάσεις που σε συνεπαίρνουν, σε μαγεύουν και σε συναρπάζουν  με την τρισδιάστατη εικόνα τους. Το πλανητάριο δημιουργήθηκε με την περιουσία της διαθήκης του Ευγένιου Ευγενίδη. Εγκαινιάσθηκε το 1966 και ανακαινίστηκε το 2003. Δέχεται καθημερινά σχολεία και προβάλλει διαφορετικά θεαματικά ντοκιμαντέρ, ανάλογα με την ηλικία των θεατών. Είναι ιδιαίτερα δημοφιλές, κυρίως στους λάτρεις της επιστήμης, του διαστήματος και της έβδομης τέχνης.

Little kook

Εάν βρίσκεσαι στου Ψυρρή και μετά από μια βόλτα θες να ξεκουραστείς, ένα σου προτείνουμε: little kook. Αυτό το ξεχωριστό, μοναδικό στο είδος του καφέ σε μαγεύει από την πρώτη ματιά και σε μεταφέρει σε έναν φανταστικό κόσμο, βγαλμένο από παραμύθι. Αποτελείται από ένα διώροφο αρχοντικό στολισμένο με κούκλες, που παριστάνουν ήρωες παραμυθιών. Σε αυτό το κατάστημα, εκτός από καφέ, μπορείς να απολαύσεις υπέροχα γλυκά και κέικ. Ακόμα, μπορείς να τραβήξεις φωτογραφίες και να περιηγηθείς στον χώρο σαν να είσαι μέσα σε παραμύθι. Το little kook είναι ένα καφέ διαφορετικό από τα συνηθισμένα .

Ωδείο Ηρώδου Αττικού

Το ωδείο του Ηρώδου του Αττικού είναι ένα αρχαίο οικοδόμημα της ρωμαϊκής περιόδου, που βρίσκεται στη νοτιοδυτική πλευρά της Ακρόπολης. Χτίστηκε με τη χρηματοδότηση του Ηρώδη του Αττικού, κατά τον 8ο αιώνα π.Χ. Το αφιέρωσε στη σύζυγό του Ασπασία Αννία Ρηγίλλη. Ο χώρος για το κοινό αποτελείται από τριάντα δύο σειρές και χωρά 5.000 θεατές. Δυστυχώς αυτός ο μουσειακός χώρος λειτούργησε ως ωδείο μόνο 105 χρόνια, καθώς καταστράφηκε από τους Ερούλους. Το ωδείο αυτό σήμερα αποτελεί σημαντικότατο ιστορικό μνημείο και αξιοθέατο, που δέχεται καθημερινά πολλούς επισκέπτες. Επίσης, σε αυτό πραγματοποιούνται θεατρικές παραστάσεις, ενώ είναι και συναυλιακός χώρος.

ΑΝΑΦΙΩΤΙΚΑ

Στην βορειοανατολική πλευρά του βράχου της  Ακρόπολης,  στα όρια του οικισμού της Πλάκας, βρίσκεται μια μικρή συνοικία με κυκλαδίτικο άρωμα και καλοκαιρινή αύρα. Μικρά κάτασπρα παραδοσιακά σπιτάκια, στενά σοκάκια, φρεσκοανθισμένες  μπουκαμβίλιες  και  ταβέρνες  που σερβίρουν μόνο παραδοσιακό φαγητό είναι μόνο κάποια από τα χαρακτηριστικά που συνθέτουν το νησιώτικο τοπίο των Αναφιώτικων.

Λέγεται  πως  η συνοικία αυτή  χτίστηκε παράνομα, από μετανάστες  που κατάγονταν από την Ανάφη και είχαν έρθει στην Αθήνα, με σκοπό να επισκευάσουν τα ανάκτορα του Όθωνα. Έκτισαν τα Αναφιώτικα, για να τους θυμίζουν την πατρίδα τους.

Σας συνιστούμε αυτόν τον προορισμό για ατελείωτους περιπάτους.

Μαρίνα Φλοίσβου

Οι περισσότεροι από σας το γνωρίζετε. Aν είστε απ’ τους ανθρώπους που απολαμβάνουν τη θάλασσα, η Μαρίνα Φλοίσβου αποτελεί την ιδανική λύση.

Είναι σαν μια μικρή ανεξάρτητη πόλη μέσα στο Παλαιό Φάληρο, όπου έχεις τη δυνατότητα να κάνεις πολλά πράγματα και να περάσεις όλη την ημέρα σου, από το πρωί μέχρι το βράδυ, σε ένα σκηνικό μαγευτικό.

Μπορείς να ξεκινήσεις τη μέρα σου με καφέ, να κάνεις βόλτα στη Μαρίνα, να φας ένα δροσιστικό παγωτό και να χαζέψεις τα σκάφη, να τσιμπήσεις ένα γρήγορο μεσημεριανό, να πιείς το ποτό ή το cocktail σου με φόντο το μαγικό ηλιοβασίλεμα το βραδάκι και να απολαύσεις το δείπνο σου κάτω από τα αστέρια. Η τέλεια βραδιά τελειώνει με μια ταινία στο θερινό Cine Φλοίσβος. Ό,τι και να επιλέξεις να κάνεις στη Μαρίνα Φλοίσβου, θα περάσεις τέλεια. Ο τόπος αυτός γοητεύει τον επισκέπτη.

Ραφαέλα Ζαμπέλη Β1

Ερικαίτη Βλασοπούλου Β3