eTwinning έργο «Χ ray – Blu ray From Marie Curie to Mariah Carey»

ΑΠΟ: ΤΣΟΥΚΝΑΚΗ ΕΥΑΓΓΕΛΙΑ - Ιουλ• 10•18
eTwinning έργο «Χ ray – Blu ray From Marie Curie to Mariah  Carey»

Κατά  την τρέχουσα σχολική χρονιά, το σχολείο μας συμμετείχε σαν συνιδρυτής με το γαλλικό σχολείο College Antonin Perbosc στο eTwinning έργο «Χ ray – Blu ray From Marie Curie to Mariah  Carey» στο οποίο πήραν μέρος 23 τάξεις Γυμνασίων από 7 χώρες (Ελλάδα, Γαλλία, Ιταλία, Κροατία, Ρουμανία, Ουκρανία και Τυνησία).

Συμμετείχαν 320 μαθητές και 23 εκπαιδευτικοί. Από το σχολείο μας συμμετείχαν 24 μαθητές από τα τμήματα Πληροφορικής Γ2α και Γ3β (υπεύθυνη εκπαιδευτικός η κ. Ζαφειροπούλου Αθ.).  Σκοπός του έργου ήταν η κοινή, συνεργατική παραγωγή μιας ηλεκτρονικής χρονογραμμής με εφευρέσεις και καταστροφές του 20ου αιώνα, τους «κόμβους» της οποίας θα αποφάσιζαν οι μαθητές . Πραγματοποιήθηκε επίσης διαγωνισμός φωτογραφίας  πραγματοποιήθηκαν ταχυδρομικές ανταλλαγές δώρων και καρτών και 2 τηλεδιασκέψεις .