Σχετικά με το περιοδικό μας

«Το περιοδικό μας» είναι ένα ηλεκτρονικό περιοδικό το οποίο διαχειρίζονται αποκλειστικά οι μαθητές και μαθήτριες της ΣΤ”  τάξης με τη βοήθεια της εκπαιδευτικού πληροφορικής Στεφανίας Παλιεράκη.

Η δημιουργία του, είναι αποτέλεσμα της πραγματικής επιθυμίας των παιδιών να γράψουν για τα ενδιαφέροντά τους, να μοιραστούν αυτά που τους αρέσουν και τα ξεκουράζουν, να διατυπώσουν απόψεις, να συνομιλήσουν με σημαντικά για αυτά πρόσωπα και, γιατί όχι, να θέσουν ζητήματα που τα απασχολούν.

Οι μαθητές και μαθήτριες, λοιπόν, επιλέγουν τη θεματολογία κάθε τεύχους, δεσμεύονται με προθεσμίες, διορθώνουν και βελτιώνουν τα άρθρα τους, αν χρειαστεί. Μαθαίνουν να αναλαμβάνουν την ευθύνη των απόψεών τους, να κάνουν αλλά και να δέχονται κριτική, να μοιράζονται χαρούμενες στιγμές, να «ακούνε» (ανταποκρίνονται) το σφυγμό της εποχής τους.