Χρήσιμες συμβουλές για σωστή διατροφή και καλύτερη απόδοση!

thirstyΤελευταία στο σχολείο αισθάνεστε κουρασμένοι και νιώθετε ότι δεν μπορείτε να συγκεντρωθείτε στο μάθημα; Μήπως έχετε ενοχές για τη δίαιτά σας και δεν προσέχετε τη διατροφή σας; Η διατροφικές μας συνήθειες παίζουν πολύ σημαντικό ρόλο στην απόδοσή μας στα μαθήματα, πολύ περισσότερο από ότι νομίζουμε.

Ολοένα και περισσότερες έρευνες επιβεβαιώνουν πως το πρωινό είναι από ταπιο σημαντικά γεύματα της ημέρας, ειδικότερα για τα παιδιά, που βρίσκονται σε περίοδο ανάπτυξης. Όμως, πολλοί είτε υποτιμούμε την αξία του ή λόγω βιασύνης δεν τρώμε συστηματικά πρωινό.

Πίνετε 8-10 ποτήρια νερό την μέρα, για να ενυδατώνεται σωστά το σώμα.

Πολλά μικρά γεύματα είναι καλύτερα από 1-2 μεγάλα, ώστε να έχετε σταθερό επίπεδο σακχάρου και ενέργειας στη διάρκεια της μέρας.

Το καλό πρωινό μας κάνει πιο ευφυείς.

Να μασάτε καλά το φαγητό και να απολαμβάνετε το γεύμα σας.

counting

Τα φρούτα, τα γαλακτομικά και οι ξηροί καρποί είναι «έξυπνα» πρόχειρα γεύματα.

Πηγές:

1 σχόλιο στο Χρήσιμες συμβουλές για σωστή διατροφή και καλύτερη απόδοση!