BOYTIA ΣΤΟ ΠΑΣΧΑ

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 21•16

Επιμέλεια άρθρου: Σμάνη Ευαγγελία

Για το λόγο ότι πλησιάζουμε ‘επικίνδυνα’ το Πάσχα, με την παρότρυνση των καθηγητριών μου αποφάσισα να επισκεφτώ το σπίτι του παππού μου, για να του κάνω κάποιες ερωτήσεις που διάλεξα μόνη μου.  Μπορεί να σκέφτεστε, γιατί να πας να ρωτήσεις τον παππού σου, για να πληροφορηθείς για το Πάσχα;Η απάντηση είναι απλή: γιατί όχι; Ο παππούς μου –μια μικρή ενημέρωση- σπούδασε θεολογία στο Πανεπιστήμιο Αθηνών και δούλευε για πολλά χρόνια σε δημόσια σχολεία, από απλός καθηγητής μέχρι και λυκειάρχης.

1)Ποιο είναι το νόημα του Πάσχα;

2)Εσείς θεωρείτε απαραίτητο οι πιστοί να παρευρίσκονται σε όλες τις ακολουθίες την Μεγάλη Εβδομάδα;

3)Υπάρχουν έθιμα του Πάσχα που συνδέονται με την θρησκεία;

4)Πιστεύεται ότι ο λαός πρέπει να εξομολογείται την μεγάλη εβδομάδα;

Θέλω να ευχαριστήσω τον παππού μου που αφιέρωσε τον χρόνο του στο να με βοηθήσει με την εργασία αυτή και μου χάρισε χρήσιμες πληροφορίες.

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Ευαγγελία, συγχαρητήρια σε σένα.
    Ευχαριστούμε πολύ και τον παππού σου που δέχθηκε να μας παραχωρήσει αυτή την τόσο ενδιαφέρουσα από θεολογικής απόψης συνέντευξη.

2. Ο/Η Γιωργος Προυσιώτης λέει:

Oraio