Επίσκεψη στην ΣΜΥ Τρικάλων

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Απρ• 03•14

Επιμέλεια άρθρου:  τα μέλη της ομάδας, Γρηγόρης Σμάνης του Γ3

Η ομάδα επισκέφθηκε τη Σχολή Μονίμων Υπαξιωματικών στα Τρίκαλα. Ξεναγηθήκαμε στους χώρους της σχολής και μας έγινε παρουσίαση του προγράμματος της σχολής από τον ταγματάρχη Βασίλειο Τζερεμάκη. Οι μαθητές της ομάδας μας έκαναν αρκετές ερωτήσεις στον κ. Τζερεμάκη ο οποίος έδωσε κατατοπιστικές απαντήσεις. Δείτε ένα μικρό δείγμα των ερωτήσεων και των απαντήσεων που λάβαμε:

1. Πόσος είναι ο χρόνος φοίτησης στη σχολή, οι σπουδαστές πληρώνονται;

Η διάρκεια φοίτησης είναι 2 χρόνια και κατά τη διάρκεια των σπουδών οι φοιτητές λαμβάνουν 100€ το μήνα

1. Τα μαθήματα στη σχολή είναι όλα στρατιωτικής κατεύθυνσης;

Όχι, γίνονται και άλλα όπως Αγγλικά, Πληροφορική και Φυσική Αγωγή.

1. Υπάρχουν περιπτώσεων σπουδαστών που εγκατέλειψαν τη σχολή;

Ελάχιστες και συνήθως τον πρώτο χρόνο. Όποιος εγκαταλείπει τη σχολή έχει ένα πρόστιμο της τάξης των 4.000-5.000€

1. Τι βαθμολογική εξέλιξη έχει κάποιος που τελειώνει τη σχολή;

Ο σπουδαστής αποφοιτά από τη σχολή έχοντας το βαθμό του λοχία. Στα 20 χρόνια θητείας στο  σώμα λαμβάνει το βαθμό του ανθυπολοχαγού ενώ στα 35 χρόνια το βαθμό του ταγματάρχη.

hlektrologon      machine1

Εργαστήριο Ηλεκτρολογίας                           Εργαστήριο Μηχανολογίας   Μηχανή ελικοπτέρου

machine2                          koitones

Εργαστήριο Μηχανολογίας   Μηχανή τζιπ                         Θάλαμος σπουδαστών

Η επίσκεψη μας στη ΣΜΥ συμμετείχε και η 3η τάξη του σχολείου μας στα πλαίσια του μαθήματος ΣΕΠ

Δείτε μερικές ερωτήσεις εκείνων των μαθητών στο ταγματάρχη.

1. Πόσους μήνες διαρκεί η βασική  εκπαίδευση;

Διαρκεί 1-2 μήνες μέχρι και την ορκωμοσία, κατά την οποία οι σπουδαστές μαθαίνουν τα βασικά, δηλαδή το χαιρετισμό, τον τρόπο ζωής, τον τρόπο ζωής, το πρόγραμμα κτλ.

Η εκπαίδευση όμως δε σταματά με την ορκωμοσία. Συνεχίζεται και μάλιστα πραγματοποιείται καθημερινά.

2.   Έχετε διαπιστώσει ότι οι φοιτητές δηλώνουν τη σχολή σας από αγάπη στο στρατό και την πατρίδα ή λόγω των οικονομικών απολαβών μετά την αποφοίτηση;

Δεν υπάρχει κάποιο συγκεκριμένο κριτήριο με το οποίο τα παιδιά δηλώνουν τη σχολή μας. Διαλέγουν λίγο από όλα, δηλαδή λόγω αγάπης για το στρατό και την πατρίδα, αλλά και για οικονομικούς λόγους ή εξαιτίας κάποιου συγγενή που ήταν στρατιωτικός.

smi     smi2

1. Ο/Η θαλεια λέει:

Μπράβο Γρηγόρη πολύ ωραίο το άρθρο σου!!!

2. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Συγχαρητήρια σε όλη την ομάδα περάσαμε υπέροχα.
    Περιμένουμε την επόμενη εκδρομή μας…

3. Ο/Η αλεξάνδρα λέει:

Μπράβο γρηγόρη!!! Κάνατε πολύ καλή δουλειά