Επίσκεψη κλιμακίου της ΕΜΑΚ στο σχολείο μας!

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Μάι• 16•22

IMG_20220414_122822ab

Στις 14 Απριλίου 2022 κλιμάκιο της 7ης EMAK Λαμίας επισκέφτηκε το σχολείο μας για να μας ενημερώσει για τον τρόπο αντιμετώπισης των φυσικών καταστροφών σε αστικές και μη περιοχές και για τα μέτρα πρόληψης και προστασίας μας. Εκπρόσωπος του κλιμακίου ήταν ο πυροσβέστης κ. Χατζηγιάννης Άγγελος ο οποίος μας παρουσίασε ένα πολύ κατατοπιστικό βίντεο σχετικά με το τι πρέπει να κάνουμε σε περίπτωση σεισμού ή πλημμύρας στο σχολείο.

Οι άντρες του κλιμακίου που μας επισκέφθηκε, μας διηγήθηκαν περιστατικά απεγκλωβισμού ανθρώπων σε περιπτώσεις σεισμού, αλλά και πλημμυρών τόσο στην Ελλάδα όσο και στο εξωτερικό αφού η ΕΜΑΚ  είναι μέλος διεθνούς δικτύου διαχείρισης κρίσεων και αντιμετώπισης κινδύνων.

Τα μέλη του κλιμακίου μας έκαναν επίδειξη του εξοπλισμού και ανάλυση της λειτουργίας  και των χρήσεων των διαφόρων εργαλείων που χρησιμοποιούν στις διασώσεις, επίσης έφεραν στο χώρο του προαυλίου του σχολείου το ειδικό όχημα της πυροσβεστικής με όλο τον απαραίτητο εξοπλισμό που όμως μας ανέφεραν τον ελέγχουν καθημερινά για να είναι έτοιμοι να προσφέρουν τις υπηρεσίες τους όποτε και όπου χρειαστεί.

IMG_20220414_090307   IMG_20220414_090301