ΚΡΥΟΛΟΓΗΜΑ: Ο ΕΧΘΡΟΣ ΜΑΣ ΑΥΤΗ ΤΗΝ ΕΠΟΧΗ

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Ιαν• 23•15

Επιμέλεια άρθρου: Κοντογιάννη Θάλεια

Το κοινό κρυολόγημα γενικά ενέχει ρινόρροια, ρινική συμφόρηση και πταρμό (φτάρνισμα). Μπορεί επίσης να έχετε πονόλαιμο, βήχα, πονοκέφαλο ή άλλα συμπτώματα. Πάνω από 200 ιοί μπορούν να προκαλέσουν κρυολόγημα. Τα παιδιά κρυολογούν κατά μέσο όρο τρεις με οκτώ φορές το χρόνο. Αυτό συμβαίνει σε όλη τη διάρκεια της παιδικής ηλικίας. Οι γονείς συχνά κολλούν από τα παιδιά τους. Το κρυολόγημα είναι ο συνηθέστερος λόγος απουσίας των παιδιών από το σχολείο και των γονιών από την εργασία τους. Τα κρυολογήματα μπορούν να συμβούν σε όλη τη διάρκεια του χρόνου, αλλά συνήθως εκδηλώνονται το χειμώνα. Οι άνθρωποι είναι ιδιαιτέρως μολυσματικοί για τις πρώτες 2 – 3 μέρες του κρυολογήματος και συνήθως καθόλου έως την ημέρα 7 – 10.

ΣΥΜΠΤΩΜΑΤΑ

Τα τρία πιο κοινά συμπτώματα ενός κρυολογήματος είναι:

• Ρινική συμφόρηση
  • Ρινόρροια
  • Φτάρνισμα

Ανάλογα με το ποιος ιός προκαλεί τα συμπτώματα, ο ιός μπορεί επίσης να προκαλεί:

• Βήχα
  • Μειωμένη όρεξη
  • Πονοκέφαλο
  • Μυαλγίες
  • Οπισθορρινική καταρροή
  • Πονόλαιμο

ΑΝΤΙΜΕΤΩΠΙΣΗ

Ξεκουραστείτε αρκετά και καταναλώστε πολλά υγρά. Τα φάρμακα για το κρυολόγημα, χωρίς ιατρική συνταγή, μπορεί να βοηθήσουν στη βελτίωση των συμπτωμάτων. Δεν θα μειώσουν, στην πραγματικότητα τη διάρκεια της νόσου αλλά θα σας βοηθήσουν να νιώσετε καλύτερα. Η κοτόσουπα χρησιμοποιείται για την αντιμετώπιση του κοινού κρυολογήματος τουλάχιστον από τον 12ο αιώνα. Μπορεί πράγματι να βοηθήσει. Η ζέστη, τα υγρά και το αλάτι μπορούν να βοηθήσουν στην καταπολέμηση της λοίμωξης.

1. Ο/Η Αλέκα λέει:

Πολύ ωραίο θαλεια. Μπράβοοοοοοοοοο….♥♥♥