Η επίσκεψη μας στην 111 Π.Μ Ν.Αγχιάλου

ΑΠΟ: ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ - Ιαν• 24•16

Αρθρογράφοι: Χουλιάρας Νίκος – Χρόνη Αμαλία

Με αφορμή την εκδρομή της δημοσιογραφικής μας ομάδας και της τρίτης γυμνασίου του σχολείου μας στην 111 Πτέρυγα Μάχης  στο στρατόπεδο της Αγχιάλου με θέμα τον επαγγελματικό προσανατολισμό, η εφημερίδα μας πήρε συνέντευξη από νυν αλλά και πρώην ιπτάμενους καθώς και από τον διοικητή της μονάδας. Οι στρατιωτικοί εκεί μας εξήγησαν όσο καλύτερα μπορούσαν το θεωρητικό μέρος της δουλειάς τους ενώ είχαμε και την ευκαιρία να δούμε από κοντά ένα πολεμικό αεροπλάνο.

Παραθέτουμε μερικές από τις ερωτήσεις που τους θέσαμε με τις αντίστοιχες απαντήσεις τους και ενδεικτικά κάποια αποσπάσματα βίντεο

• Πόσους σε αριθμό άντρες έχει η πτέρυγα;

Στην πτέρυγα δουλεύουν περίπου 1300 άντρες.

• Τα αεροπλάνα κάνουν βραδινές πτήσεις;

Τα αεροπλάνα μπορούν να κάνουν πτήσεις όλες τις ώρες και φυσικά την νύχτα.

• Πόσες ώρες εκπαίδευσης χρειάζεται για να πετάξει μόνος του ένας πιλότος;

6 χρόνια βασική εκπαίδευση (θεωρητική – πρακτική ) και 13 ώρες τουλάχιστο πτήση σε πραγματικές συνθήκες με            εκπαιδευτή.

• Μέχρι τι ταχύτητα μπορούν να φτάσουν τα μαχητικά;

Η ταχύτητα τους φτάνει τα 2000 km/h

• Υπάρχει γυναίκα πιλότος στην δικιά σας πτέρυγα;

Όχι, δεν υπάρχει γυναίκα πιλότος στην δικιά μας πτέρυγα

• Από ποιες σχολές αποφοιτούν οι ιπτάμενοι?

Οι ιπτάμενοι οι οποίοι πιλοτάρουν καθαρά πολεμικά αεροπλάνα ή αεροπλάνα για πολεμικούς σκοπούς αποφοιτούν από την σχολή Ικάρων. Αυτοί που χειρίζονται ελικόπτερα, γιατί η βάση διαθέτει και ελικόπτερα, αποφοιτούν από την σχολή Ευελπίδων.

• Πώς κυλά η καθημερινή ζωή εδώ στην πτέρυγα , ενός πιλότου για παράδειγμα?

Ερχόμαστε εδώ και περίπου στις 07:00 ξεκινά η πρωινή ενημέρωση σε αυτό εδώ το κτήριο που βρισκόμαστε. Γίνεται λοιπόν η γενική ενημέρωση, χωριζόμαστε ουσιαστικά σε δύο βάρδιες την πρωινή και την μεσημεριανή και πετάμε ανάλογα. Αυτοί που έχουν οριστεί πρωινοί πηγαίνουν κατευθείαν και λαμβάνουν μια επί μέρους ενημέρωση για την πτήση τους και ξεκινούν τις πτήσεις τους. Η όλη διαδικασία, ενημέρωσης και πτήσης διαρκεί περίπου 2 ώρες. Όταν οι ιπτάμενοι που έχουν αναλάβει την πρωινή βάρδια τελειώνουν γυρίζουν εδώ στην βάση κάνουν κάποιες δουλειές γραφείου και στις 15:00 σχολάνε.

Το μαχητικό τροχιοδρομεί στο διάδρομο απογείωσης

Η ενημέρωση της ομάδας μας στο μαχητικό αεροπλάνο από τον υπεύθυνο πιλότο.

1. Ο/Η ΠΡΟΣΜΙΤΗ ΧΡΙΣΤΙΝΑ λέει:

Καλή χρονιά σε όλους!! Συγχαρητήρια στα μέλη της ομάδας και στους εξωτερικούς συνεργάτες.Συνεχίζουμε δυναμικά όπως ξεκινήσαμε!!

2. Ο/Η nadia λέει:

Ευχαριστούμε πολύ :) περιμένουμε ανυπόμονα το επόμενο τεύχος της σχολικής εφημερίδας μας!

3. Ο/Η αποστολια λέει:

ήταν μια καταπληκτική εκδρομή, περάσαμε τέλεια και μάθαμε πάρα πολλά.!!!Μακάρι να κάνουμε πάντα τόσο ενδιαφέρουσες εκδρομές μαθαίνοντας όσα περισσότερα μπορούμε!

4. Ο/Η Vangelie.K λέει:

Ήταν πραγματικά μια υπέροχη εμπειρία…μάθαμε και είδαμε πολλά! Μπράβο Νίκο και Αμαλία πολύ ωραίο το άρθρο σας παιδιά!!