Οι δικοί μας »χαρταετοί»

ΑΠΟ: Δημ. Σχ. Αδριανής - Μαρ• 07•15

Διασκεδάσαμε στο σχολείο μας φτιάχνοντας τους δικούς μας μικρούς αυτοσχέδιους χαρταετούς. Στην πραγματικότητα δεν ήταν χαρταετοί,  αλλά πετούσαν αρκετά καλά και αρκετά ψηλά.

Ήταν σαΐτες ψαλίδες. Ήταν λίγο δύσκολο να κατασκευάσουμε κανονικούς χαρταετούς γιατί μας έλλειπαν κάποια βασικά υλικά για την κατασκευή τους αλλά και γιατί έπρεπε ο κάθε μαθητής να φτιάξει μόνος του τον χαρταετό του. όμως χρειάζεται αρκετή δεξιοτεχνία γι”  αυτό!!

Έτσι βρήκαμε στο internet ένα βιντεάκι που έδινε αναλυτικές οδηγίες για την κατασκευή μιας σαΐτας, η οποία πετάει πολύ καλά αν την κατασκευάσεις σωστά και έχει και λίγο αεράκι.

Τελικά ήμασταν τυχεροί! Είχε αεράκι και οι σαΐτες μας πέταξαν πολύ καλά! Δείτε και τις φωτογραφίες:

IMG_0711 IMG_0712 IMG_0713 IMG_0715 IMG_0716

Επειδή όμως αυτό το παιχνίδι είναι της μιας χρήσης, δείτε τις οδηγίες στο ακόλουθο βίντεο ώστε κάθε φορά να μπορείτε να φτιάξετε μια καινούρια από τα παλιά τετράδιά σας και να την πετάξετε στον αέρα. Εμείς αυτό κάνουμε!