Εισαγωγικά!

Στο πρώτο τεύχος του σχολικού μας περιοδικού τέσσερα παιδιά από την Γ΄τάξη του Γυμνασίου Ανδρίτσαινας προσπάθησαν μέσα από έρευνα σε διαδικτυακές, κυρίως, πηγές να γνωρίσουν ένα ιδιαίτερα σημαντικό κομμάτι του ελληνισμού που ζει και δραστηριοποιείται στην αφρικανική ήπειρο χωρίς να χάνει την  ιδιαίτερη εθνική, θρησκευτική και πολιτιστική του ταυτότητα. Απόδειξη γι αυτό αποτελούν οι δεκάδες ελληνικές κοινότητες που με τις εκκλησίες τους και τα σχολεία τους προσδίδουν έντονο «άρωμα» Ελλάδας σε μια φιλόξενη αλλά ταυτόχρονα απρόβλεπτη ήπειρο. Οι ιστορικές περιπέτειες του ελληνισμού στην Αφρική αποδεικνύουν πόσο δύσκολη είναι η παραμονή στην αφρικανική ήπειρο που μαστίζεται από πολιτική αστάθεια, εμφύλιους πολέμους, πολεμικές συγκρούσεις, πείνα και επιδημίες. Παλαιότερα η Αίγυπτος και το Σουδάν, σήμερα η Λιβύη είναι χαρακτηριστικά παραδείγματα των δυσκολιών.  Παρόλα αυτά η παρουσία του Ελλήνων στην Αφρικήμέχρι τις μέρες μας αποτελεί το χαρακτηριστικότερο παράδειγμα της αποφασιστικότητάς τους να μείνουν και να δημιουργήσουν καλύτερες συνθήκες ζωής όχι μόνο για τους ίδιους αλλά και για τους γηγενείς πληθυσμούς αποτελώντας  έτσι τους καλύτερους «πρεσβευτές» της πατρίδας μας στους τόπους διαμονής τους.

Η Μαθητική Ομάδα του Πολιτιστικού Προγράμματος  στον περιορισμένο χρόνο που διέθετε προσπάθησε για το καλύτερο δυνατό αποτέλεσμα και ελπίζουμε να βρείτε αρκετά ενδιαφέρουσα την πρώτη τους ηλεκτρονική εκδοτική προσπάθεια.

Σας ευχόμαστε καλή ανάγνωση!

Μαθητική Ομάδα Πολιτιστικού Προγράμματος

Γυμνασίου Ανδρίτσαινας