Ανακυκλώσαμε και αρωματίσαμε τον κήπο μας

πρασινο

Ανακυκλώσαμε και αρωματίσαμε τον κήπο μας

εργαστηριο

Φέτος η χρονιά πέρασε γρήγορα και ξέγνοιαστα. Οργανώσαμε δύο περιβαλλοντικές   ομάδες με θέμα : « Αρωματικά φυτά και βότανα στην αυλή του σχολείου», με την υποστήριξη της καθηγήτριας Φυσικής της, κ. Ελένης Πολυχρονιάδου και « Ανακύκλωση: μια όμορφη καθημερινή συνήθεια» με την υποστήριξη της καθηγήτριας Χημείας, κ. Νικολέτας Σύρου. Η εμπειρία της ομαδικής συνεργασίας με τα παιδιά διαφορετικών τμημάτων και τάξεων ήταν κάτι ξεχωριστό, κάτι καινούριο για τους περισσότερους από εμάς.

Συγκεντρωθήκαμε, γνωριστήκαμε, συνεργαστήκαμε. Μάθαμε μέσα από   χειροτεχνίες και δραστηριότητες που συνέβαλαν στην καλή διατήρηση του κήπου μας. Θα ήταν πολύ πιο ευχάριστο αν είχαμε παραπάνω χρόνο στην διάθεση μας, αλλά τουλάχιστον  τον εκμεταλλευτήκαμε σωστά. Αυτή η ευχάριστη εμπειρία  μακάρι τις επόμενες χρονιές να συνεχιστεί γιατί το σχολείο δεν πρέπει να διδάσκει  μόνο  τα μαθήματα αλλά και αγάπη για τη φύση και τον άνθρωπο!

Συντάκτες: Οι υπεύθυνοι τύπου των περιβαλλοντικών ομάδων

Φραγγοπ.

πουα