Μικρή … τορες!

Ρητορική

Μικρή … τορες!

Τα παιδία έλεξαν στο σχολείο μας κατά τη σχολική χρονιά της οποίας η αυλαία σήμερα πέφτει. Για ποιο πράγμα μιλάμε; Για τον Ρητορικό Όμιλο «Τα παιδία λέγει», που λειτούργησε φέτος για πρώτη φορά στο Γυμνάσιό μας! Ήμασταν μια ομάδα μαθητών από όλες τις τάξεις, στην οποία εμείς είχαμε τον λόγο! Ξεκινήσαμε τις συναντήσεις μας μιλώντας δειλά δειλά για τον εαυτό του ο καθένας· για τον χαρακτήρα μας, τις συνήθειές μας, τα θέλω μας, τα συναισθήματά μας, τα όνειρά μας· έτσι, γνωριστήκαμε καλύτερα. Δανειστήκαμε βιβλία από τη σχολική βιβλιοθήκη, όπου συνήθως συναντιόμασταν, και μοιραστήκαμε στιγμές εκφραστικής ανάγνωσης. Προσπαθούσαμε να γίνουμε ένα με τους ήρωες των βιβλίων χρωματίζοντας τη φωνή μας, ζωντανεύοντας το πρόσωπό μας! Ακόμη, γνωριστήκαμε με τον «αυθόρμητο λόγο». Καθένας από μας έπαιρνε τον λόγο και μιλούσε για δύο τρία λεπτά για όποιο θέμα μας δινόταν από την εμψυχώτριά μας. Τη μουσική, τη φιλία, τον ελεύθερο χρόνο, τον ήλιο… Δύσκολο. Στην αρχή. Όχι όμως κι ακατόρθωτο… μάθαμε πώς να γεννά ιδέες το μυαλουδάκι μας, να τις βάζει σε τάξη και να τις λέμε στην τάξη! Επίσης, παίξαμε παιχνίδια ρόλων. Υποδυόμασταν γονείς και παιδιά, δασκάλους και μαθητές, φίλους που διαλέγονται για ποικίλα θέματα. Δουλέψαμε, όμως, και ομαδικά. Συγκεκριμένα, χωριζόμασταν σε δύο ομάδες, τον λόγο και τον αντίλογο, και διαφωνούσαμε! Ναι, διαφωνούσαμε! Κάναμε «αγώνες λόγων», debate, ή, επί το ελληνικότερον και αρχαιότερον, «διττούς λόγους». Αφού κάθε ομάδα έβρισκε επιχειρήματα για την άποψη που έπρεπε να υποστηρίξει, τα οργάνωνε και στη συνέχεια ξεκινούσε η μάχη για πειθώ· η λογομαχία! Έτσι, διαφωνήσαμε για το αν πρέπει να γίνονται οι σχολικές εκδρομές, αν πρέπει οι μαθητές να κάνουν παρέλαση, αν πρέπει να επιτρέπονται τα κινητά στο σχολείο και τόσα άλλα! Στην αρχή, το δύσκολο ήταν να είσαι στην ομάδα που υποστηρίζει αυτό που δεν πιστεύεις! Μετά, όμως, απέκτησε πολύ ενδιαφέρον… Με όλα αυτά κυλούσε τόσο γρήγορα ο χρόνος, που κάθε φορά που ερχόταν η ώρα να φύγουμε, ακούγονταν «τελειώσαμε κιόλας;» Και τώρα πια, κοιτώντας στις σχολικές μας αποσκευές βρίσκουμε μέσα περισσότερες ιδέες, εμπειρίες, όρεξη, φίλους. Κυρίως, όμως, περισσότερη αυτοπεποίθηση για αυτό που είναι ο καθένας μας και πίστη στον εαυτό μας γι’ αυτό που μπορούμε να κάνουμε!

Η ομάδα του Ρητορικού Ομίλου Τα παιδία λέγει