Αναμοχλεύοντας το παρελθόν

Παραμύθια

Αναμοχλεύοντας το παρελθόν

Φέτος κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2018-19 εμείς οι μαθητές της ομάδας του πολιτιστικού προγράμματος «Παραμύθια της Αρτάκης-Μύθος και Πραγματικότητα» υπό την καθοδήγηση της φιλολόγου κ. Ευαγγελίας Διακουμή, μελετήσαμε τα παραδοσιακά παραμύθια του τόπου μας, όπως αυτά έχουν καταγραφεί στο ομώνυμο βιβλίο. Προσπαθήσαμε να μπούμε στους ρόλους του παραμυθιού: « Η Καλώ, η καλοσύντυχη» .

Αυτό που αποκομίσαμε από το συγκεκριμένο πρόγραμμα είναι ότι τα παραμύθια δεν τέρπουν απλώς τους αναγνώστες αλλά και διδάσκουν.  Επίσης μέσα από τη μελέτη των συγκεκριμένων παραμυθιών γνωρίσαμε τις συνήθειες, τις ιδέες και τον τρόπο ζωής των προσφύγων προγόνων μας. Ο δεσμός με το παρελθόν μόνο οφέλη έχει να προσφέρει!

Συντάκτες: Οι μαθητές του πολιτιστικού προγράμματος