ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το  2ο Δημοτικό Σχολείο Ορχομενού ιδρύθηκε το 1946 και ο 1ος διευθυντής ονομαζόταν Παναγιώτης Χριστοδούλου (σύμφωνα με τα αρχεία του σχολείου). Το 1992 έγινε 12/θέσιο και εγκαινιάστηκε το κτιριακό συγκρότημα που λειτουργεί και στεγάζεται σήμερα με διευθυντή-τότε- τον Ιωάννη Θειακούλη.

Το συγκρότημα διαθέτει 13 Aίθουσες Διδασκαλίας, Xημείο, 2 Aίθουσες Ηλεκτρονικών Υπολογιστών , Aίθουσα Πολιτιστικών Eκδηλώσεων , Σχολική Βιβλιοθήκη («Ακιδαλία») ,  Γήπεδο Kαλαθοσφαίρισης , Γήπεδο Πετοσφαίρισης.

Το Σχολείο μας είναι κέντρο διανομής  σχολικών βιβλίων για τα σχολεία της Α/θμιας Εκπ/σης του Δήμου Ορχομενού.

Στο Σχολείο μας γίνονται εξετάσεις ενηλίκων  (για Δημότες Ορχομενού) με σκοπό την απόκτηση τίτλου απολυτηρίου Δημοτικού.

sxoleio