Διήμερη εκδρομή

ΑΠΟ: ΓΥΜΝΑΣΙΟ ΜΠΙΖΑΝΙΟΥ ΙΩΑΝΝΙΝΩΝ - Μαρ• 21•14

Στις 18-19 Μαρτίου το Γυμνάσιό μας πραγματοποίησε την προκαθορισμένη του εκδρομή στις Σέρρες-Λίμνη Κερκίνη.
Αρχικά, οι μαθητές και οι συνοδοί, παρακολούθησαν μια παρουσίαση με slides σχετικά με τη λίμνη. Έπειτα το προσωπικό του Κέντρου Πληροφόρησης Λίμνης Κερκίνης συνόδευσε τους μαθητές μέχρι τις όχθες της Κερκίνης όπου με το τηλεσκόπιο του κέντρου οι επισκέπτες θαύμασαν τα πουλιά που λιάζονταν στα νερά. Έπειτα ακολούθησε ξενάγηση σε στάβλο με βουβάλια της περιοχής.

3JPG

DSC_1036

Την υπόλοιπη ημέρα το Γυμνάσιο την ξόδεψε στην όμορφη πόλη των Σερρών. Δοκίμασε την περίφημη Σερραϊκή μπουγάτσα, έκανε βόλτα στα πλακόστρωτα σοκάκια της και γνώρισε τη νυχτερινή ζωή της πόλη σε μια τοπική ταβέρνα. Την επόμενη μέρα ακολούθησε μια ξενάγηση στο Μουσείο των Σερρών και αναχώρηση από την πόλη για το εμπορικό κέντρο της Θεσσαλονίκης Mediterranean Cosmos…
Ήταν μια υπέροχη εκδρομή!!!

Άννα Τζίμα