Ελεύθερος χρόνος

Ο ελεύθερος χρόνος είναι εκείνος που περισσεύει από τη μαθητική μας εργασία.

» Χωρίς εξεζητημένες εννοιολογικές διακρίσεις μπορεί κανένας να πει ότι ο προϋπολογισμός του χρόνου για τον καθένα μας περιλαμβάνει : χρόνο εργασίας (μαζί με τη διακίνηση στον τόπο της δουλειάς) χρόνο ανάπαυσης (ανανέωση δυνάμεων που ξοδεύτηκαν, ύπνος, φαγητό, υγιεινή) και ελεύθερο χρόνο (αυτοδιαθέσεις, ιδιωτικό, χωρίς υποχρεώσεις)» ( Γ. Δασκαλάκης εφημ. ΒΗΜΑ)

Γιατί υπάρχει σήμερα περισσότερος ελεύθερος χρόνος?

Αναμφισβήτητα στην εποχή μας υπάρχει περισσότερος ελεύθερος χρόνος σε σύγκριση με άλλες εποχές. Σ’ αυτό συντέλεσαν κυρίως :

- Η τεχνολογική πρόοδος που οδήγησε στον αυτοματισμό.

- Η βελτίωση των μέσων μεταφοράς και επικοινωνίας. Η γρήγορη μετάβαση στους χώρους και η επιστροφή, καθώς και η ρύθμιση πολλών εργασιακών θεμάτων με σύγχρονα μέσα επικοινωνίας, όπως τηλέφωνο, φαξ και άλλα μέσα εξασφαλίζουν αρκετό πολύτιμο χρόνο.

- Η καθιέρωση της πενθήμερης εργασίας.

- Η αύξηση των αργιών, η μακρά διάρκεια των διακοπών.

Πέννυ, 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας

Ένα σχόλιο στο Ελεύθερος χρόνος

1. oikonomdim

Θα μπορούσατε να επεκταθείτε όσον αφορά την αιτία ύπαρξης περισσότερου ελεύθερου χρόνου σε σχέση με παλιότερα αλλά και να αναφερθείτε στο γεγονός ότι ακόμα κι αν υπάρχει περισσότερος χρόνος, ακόμα και σήμερα οι άνθρωποι τον διαχειρίζονται εσφαλμένα και να μιλήσετε για αυτό.