Σχολικοί Αγώνες

Στις  μέρες  μας  έχει  αναπτυχθεί  το  αθλητικό  πνεύμα  στα  σχολεία μέσα από  αθλητικούς αγώνες  οι  οποίοι  διεξάγονται κάθε χρόνο  υπό την αιγίδα του Υπουργείου  Παιδείας και Θρησκευμάτων, Πολιτισμού, και Αθλητισμού. Μέσα  από αυτούς τους αγώνες οι  μαθητές  αθλούνται,  γνωρίζουν το ευ αγωνίζεσθαι  και  καλλιεργούν  την ευγενή άμιλλα .
Πρόσφατα και πιο συγκεκριμένα στις 25/2/2013  το ΓΕΛ Ορχομενού αντιμετώπισε το 2ο  ΓΕΛ Λειβαδιάς σε έναν αγώνα για το  ενδοσχολικό Πρωτάθλημα Βόλεϊ. Ο αγώνας ήταν συναρπαστικός με πολλές ευκαιρίες και για τις δύο ομάδες.

Η ομάδα των κοριτσιών απαρτιζόταν από τις: Ε.Δράκου, Α.Τσαγαλά, Κ.Τσαπρούνη, Ι.Τσαπρούνη, Κ.Χαλβατζή, Α.Παπαδημημητρίου και Χ.Κατσαντώννη.
Τα κορίτσια από την αρχή του αγώνα πίστευαν ότι μπορούν να κάμψουν την αντίσταση της αντίπαλης ομάδας μπαίνοντας δυναμικά από την αρχή . Όμως κάποια λάθη και απροσεξίες τις οδήγησαν στο να χάσουν το πρώτο σετ με 25-16. Αποφασισμένες όμως μπήκαν  στο δεύτερο σετ με σκοπό να τα παίξουν όλα για όλα αλλά και πάλι δεν μπόρεσαν να κερδίσουν και έτσι οδηγήθηκαν σε ήττα με 25-13.
Αμέσως μετά τον αγώνα των κοριτσιών ακολούθησε ο αγώνας των αγοριών με αντιπάλους το ίδιο σχολείο αλλά αυτή τη φορά την ομάδα των αγοριών. Η ομάδα των αγοριών απαρτιζόταν από τους: Ν.Παναγή , Σ.Μπαστούνη, Γ.Μπαστούνη, Γ.Κουτσοθώδορο, Γ.Σπανό, Λ.Σένκα, Δ.Ζάντζα, Γ.Καστρινό, Γ.Ρέππα και Ε.Παπασιδέρη.

Τα αγόρια μπήκαν με διάθεση να παίξουν καλά και ο μόνος τους στόχος ήταν να κερδίσουν τον αγώνα. Παίζοντας εξαιρετικά κατάφεραν να κερδίσουν με μεγάλη ευκολία την αντίπαλη ομάδα παίρνοντας το πρώτο σετ με 25-14. Στο δεύτερο σετ όμως επαναπαύθηκαν στο προβάδισμα που είχαν και έτσι οι αντίπαλοί τους εκμεταλλευόμενοι  την αδράνεια τους σε πολλές περιπτώσεις και με έξυπνες αντεπιθέσεις κατέφεραν να κερδίσουν με σκόρ 21-25. Ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι μπρέικ όλοι ήταν προετοιμασμένοι για ένα πολύ δύσκολο σετ .Στην αρχή οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και το αποτέλεσμα ήταν συνεχώς ισόπαλο μετά όμως από τις οδηγίες  του προπονητή τους και Λυκειάρχη του σχολείου μας, κυρίου Χ.Δαμιανίδη, αναπτερώθηκε το ηθικό τους και παίζοντας όπως και στο πρώτο σετ κατάφεραν και κέρδισαν με 15-5 πετυχαίνοντας μια πολύ σημαντική νίκη η οποία τους οδηγεί στην επόμενη φάση του πρωταθλήματος.