ΤΑ ΑΝΘΡΩΠΙΝΑ ΔΙΚΑΙΩΜΑΤΑ ΣΤΗΝ ΕΠΟΧΗ ΜΑΣ

δικΣτη σημερινή εποχή, η οποία όπως είναι πλέον ευρέως γνωστό χαρακτηρίζεται από κρίση αξιών, τα ανθρώπινα δικαιώματα και η διασφάλισή τουςπερνούν σε δεύτερη μοίρα.Κρίνεται,επομένως,άμεση ανάγκη να ληφθούν τα κατάλληλα μέτρα και να εξασφαλιστούν οι απαραίτητες προϋποθέσεις που θα ελαχιστοποιήσουν ή ακόμη και να τερματίσουν το φαινόμενο αυτό.Αρχικά, η ελευθερία και η ισότητα του ανθρώπου είναι συστατικά στοιχεία του δημοκρατικού πολιτεύματος.Με άλλα λόγια, τα ανθρώπινα δικαιώματα και ο σεβασμός σε αυτά βρίσκουν την πλήρη έκφρασή τους μόνο σε μία δημοκρατική κοινωνία.Η δημοκρατία -και μόνο αυτή- έχει ως θεμέλιο της τη λαϊκή κυριαρχία, στηρίζεται δηλαδή στην ελευθερία έκφρασης της βούλησης των πολιτών, στη συμμετοχή τους στην πολιτική, κοινωνική και οικονομική ζωή της χώρας αλλά και στο αναφέρετο δικαίωμα τους να «αμύνονται» απέναντι σε ενδεχόμενες αυθαιρεσίες των οργάνων της κρατικής εξουσίας.Ως εκ τούτου, ο σεβασμός και η προστασία των ανθρώπων και των δικαιωμάτων τους γίνονται δυνατές μόνο στις κοινωνίες με συνταγματικά κατοχυρωμένο δημοκρατικό πολίτευμα.Παράλληλα, η δημοκρατία δεν είναι ικανή να λειτουργήσει αποτελεσματικά χωρίς την ύπαρξη συντάγματος το οποίο κατοχυρώνει τις ελευθερίες του ατόμου.Το Σύνταγμα, δηλαδή, όχι μόνο εξασφαλίζει και θεσπίζει τα δικαιώματα του ανθρώπου ως ατόμου και μέλους του κοινωνικού συνόλου αλλά και θέτει το νομικό πλαίσιο, μέσα στο οποίο πρέπει να κινούνται όλα τα όργανα της πολιτείας στις σχέσεις του με τους πολίτες.Όλα τα κρατικά όργανα έχουν την υποχρέωση να διασφαλίζουν την ανεμπόδιστη και αποτελεσματική άσκηση των δικαιωμάτων των πολιτών.Αλλά και στις μεταξύ των πολιτικών σχέσεων πρέπει να γίνονται σεβαστά τα συνταγματικά κατοχυρωμένα δικαιώματα.Για παράδειγμα, η παρακολούθηση τηλεφωνικών συνδιαλέξεων απαγορεύεται τόσο από την πλευρά των κρατικών οργάνων, όσο και από την πλευρά των ιδιωτικών και συνιστά παραβίαση του δικαιώματος στην ελεύθερη επικοινωνία.Επιπρόσθετα, εξέχοντα ρόλο στην ενημέρωση και στη συνειδητοποίηση της σημασίας των ανθρώπινων δικαιωμάτων για την ειρηνική συμβίωση μεταξύ των πολιτών οφείλει να διαδραματιστεί η εκπαίδευση.Η εκπαιδευτική διαδικασία πρέπει να εντείνει την ενημέρωση των μαθητών για τα ανθρώπινα δικαιώματα ώστε να αντιληφθούν τη δεσπόζουσα θέση τους στη σύγχρονη κοινωνία.Προς κατεύθυνση αυτή, τα σχολεία μπορούν να αναπτύξουν συλλογικές δράσεις και να συμμετάσχουν σε διάφορα προγράμματα μη κυβερνητικών οργανώσεων που πρεσβεύουν και μάχονται για την προάσπιση των ανθρώπινων δικαιωμάτων.