Το Piercing Σήμερα

Lip_Piercing_by_rivjern

Το piercing σήμερα είναι ένα έντονο φαινόμενο, καθώς αποτελεί πλέον τρόπο έκφρασης και αντίδρασης για τους νέους ανά τον κόσμο. Για πολλούς βέβαια, δεν παύει να είναι μια κακόγουστη μορφή μόδας που κρύβει αρκετούς κινδύνους για το άτομο.

Αλλεργικές αντιδράσεις, βλάβες του δέρματος, ακόμη και σοβαρούς κινδύνους μόλυνσης, ενέχει το piercing- το τρύπημα του σώματος για την τοποθέτηση κοσμημάτων. Ένας στους τέσσερις νέους που διακοσμούν το σώμα τους κυρίως με κάποιο κόσμημα παθαίνει μόλυνση. Σε ορισμένες περιπτώσεις οι αντιδράσεις αυτές δεν είναι σοβαρές και το μόνο που απαιτείται είναι η αφαίρεση του κοσμήματος. Σε άλλες όμως το άτομο που έχει κάνει piercing μπορεί να οδηγηθεί ακόμη και στο νοσοκομείο. Από αυτούς, το 17,1% αναγκάστηκε να αφαιρέσει το κόσμημα. Η μελέτη, στην οποία συμμετείχαν 100 νέοι από την Κοζάνη, ηλικίας 18- 28 ετών, δείχνει ότι περισσότεροι από τους μισούς (53,2%) είναι αλλεργικοί.

Επιπρόσθετα το piercing είναι σαν κοινωνική επιδημία, διότι εξελίσσεται με ταχύτατους ρυθμούς και υιοθετείται από όλο και περισσότερους ανθρώπους.  Δεν είναι λίγοι οι νέοι, λοιπόν, που τρυπούν το σώμα τους ταυτόχρονα σε πολλά σημεία, ενώ ορισμένοι φθάνουν ακόμη και στο σημείο να «σκίσουν» τη γλώσσα τους (γλώσσα φιδιού) και πάνω στο κόψιμο να τοποθετήσουν κόσμημα. Όλες αυτές οι συμπεριφορές μπορεί να προκαλέσουν σοβαρά προβλήματα υγείας στους νέους. Για παράδειγμα, η περιοχή του αφτιού, μπορεί να προσβληθεί από σοβαρή μόλυνση η οποία να μην μπορεί να ελεγχθεί με φάρμακα και ενδέχεται να οδηγήσει ακόμη και στην αφαίρεση του οργάνου. Επίσης, η μύτη αν μολυνθεί μπορεί να νεκρωθεί.

Το πιο επικίνδυνο σημείο του σώματος για piercing είναι η γλώσσα, ενώ ακολουθούν η μύτη και τα γεννητικά όργανα.Η μόλυνση στη γλώσσα μπορεί να οδηγήσει ακόμη και σε καρδιολογικό πρόβλημα,ενώ η περιοχή των γεννητικών οργάνων έχει αυξημένη υγρασία και θερμότητα και μπορεί να αναπτυχθούν μύκητες. Επίσης, τα υλικά που χρησιμοποιούνται για το τρύπημα σημείων του σώματος πρέπει να είναι μιας χρήσεως, διότι είναι υπαρκτός ο κίνδυνος πρόκλησης ασθενειών όπως είναι η ηπατίτιδα και το ΑΙDS.

Παρόλα αυτά από πολλούς υποστηρίζεται η αντίθετη άποψη, πως το piercing είναι μια μορφή δημιουργικότητας και καλλιτεχνικής έκφρασης, που χρησιμοποιείται κυρίως για την ανάδειξη της ομορφιάς και ιδιαίτερων σημείων του σώματος.

Χανή Χαρά, Μπουντόλου Πένη, 2ο ΓΕΛ Καρδίτσας

3 σχόλια στο Το Piercing Σήμερα

1. oikonomdim

Παρ’όλο που καλύπτετε εκτεταμένα τις άσχημες και αρνητικές πλευρές του piercing,το πρόβλημα του άρθρου είναι ότι μιλάτε μόνο για αυτές τις πλευρές, αποκλείοντας κάθε αναφορά σε οποιαδήποτε πιθανή θετική πλευρά του θέματος.Αυτό δείχνει ίσως μια προκατειλημμένη θέση απένταντι στο piercing και σίγουρα απωθεί τον αναγνώστη από αυτή την πρακτική, πράγματα που δεν έχουν θέση σε ένα δημοσιογραφικό άρθρο.Θα ήταν καλό λοιπόν αν κάνατε και μια αναφορά εξίσου εκτεταμένη στις καλές πλευρές του piercing αλλά και στις θέσεις των υποστηρικτών του, ώστε το άρθρο να είναι πιο ολοκληρωμένο.

2. penny στο Απριλίου 20th, 201

Το αποτέλεσμα του κειμένου είναι αυτό ακριβώς που επιθυμούσαμε, καθώς σκοπός μας ήταν να επισημάνουμε τα αρνητικά σημεία του piercing. Τα θετικά όλοι τα γνωρίζουνε και πολύ περισσότερο εμείς, οπότε είναι μάταιο να αναφέρεστε σε εμάς με τον όρο προκατειλημένοι, από τη στιγμή που ο καθένας μας έχει πάνω από τέσσερα piercing στο σώμα του. Όσο για το ότι οι παραπάνω απόψεις δεν έχουν θέση σε ένα δημοσιογραφικό κείμενο μπορεί να έχετε και δίκιο, άλλωστε δεν είμαστε δημοσιογράφοι αλλά μαθητές.