<>

Ένα θέμα που μας απασχολεί όλους μας είναι αυτό της τηλεόρασης. Όπως ξέρετε ,στις μέρες μας οι γονείς έχουν απεριόριστο και διευρυμένο ωράριο εργασίας. Αυτό έχει ως αποτέλεσμα τα παιδιά να μένουν μόνα τους στο σπίτι και να παρακολουθούν τηλεόραση.
Μέσα σε αυτές τις ώρες ,τα παιδιά ,κοιτάζουν με προσήλωση τα σίριαλ και τις ταινίες που παίζονται ,ενώ σε μερικές απ’ αυτές υπάρχει περίπτωση να προβάλλονται σκηνές κάθε είδους βίας .Αυτά τα είδη μπορεί να είναι λεκτική ,σωματική ,ψυχολογική , πολιτική ,ενδοοικογενειακή ,θρησκευτική ακόμα και σεξουαλική .Αυτές οι σκηνές μπορούν να προκαλέσουν ψυχολογικά προβλήματα στα παιδιά και διάφορες αλλαγές στη συμπεριφορά και την καθημερινότητά τους .
Οι γονείς όμως θα πρέπει να κάνουν κάτι για να προφυλάξουν τα παιδιά τους απ’ αυτές τις σκηνές .Θα πρέπει να έχουν την επίγνωση για το τι θα βλέπουν τα παιδιά τους και να τα επιβλέπουν καθώς θα παρακολουθούν τηλεόραση.

ΗΛΙΑΝΑ ΓΡΙΜΑΝΕΛΗ ΙΩΑΝΝΑ ΚΟΥΡΝΟΠΟΥΛΟΥ ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΛΙΑΚΟΥ

ΒΑΣΙΑ ΜΠΕΛΗΓΙΑΝΝΗ ΤΖΩΡΤΖΙΝΑ ΜΠΕΛΗΓΙΑΝΝΗ