ΔΡΑΣΕΙΣ

Σήμερα επισκεφτήκαμε το Δημοτικό Σχολείο Πιαλείας. Στα πλαίσια της αξιολόγησης της σχολικής μονάδας πραγματοποιήσαμε βιωματικά παιχνίδια για την ενδυνάμωση των σχέσεων μαθητών/τριών και εκπαιδευτικών. Η ψυχολόγος και η Κοινωνική Λειτουργός από το Κέντρο Κοινότητας Δήμου Πύλης παρουσίασαν στους μαθητές της Ε΄ & ΣΤ΄ τάξης το θέμα  του σχολικού εκφοβισμού.

Αρχικά οι μαθητές παρουσίασαν ο ένας τον διπλανό του αναφέροντας ένα θετικό στοιχείο του συμμαθητή τους.. Έπειτα μέσα από εικόνες αναγνώρισαν τον σχολικό εκφοβισμό και εξέφρασαν τα συναισθήματα που τους προκαλούσε η κάθε εικόνα. Ακόμη έμαθαν τις διαφορετικής μορφές βίας και τις έννοιες του ΘΥΤΗ -ΘΥΜΑ-ΠΑΡΑΤΗΡΗΤΗΣ. Κατόπιν ανάγνωσαν μια ιστορία και δημιούργησαν το Συμβόλαιο της τάξης με προτάσεις  για να βοηθήσουν τον ήρωα της ιστορίας που δεχόταν εκφοβισμό. Σημαντική βοήθεια για να αποφεύγεται το φαινόμενο του σχολικού εκφοβισμού ήταν ένα βίντεο όπου το ΘΥΜΑ  με τοίχος προστασίας των φίλων του διώχνει τους ΘΥΤΕΣ που τον παρενοχλούν.

Μια πολύ ενδιαφέρουσα δράση που βοήθησε τους μαθητές να καταλάβουν ποιο είναι το αστείο και ποιος ο σχολικός εκφοβισμός.

Ευχαριστούμε θερμά την ψυχολόγο  Μακρυγιάννη Κατερίνα και την Κοινωνική Λειτουργό Ζαραμπούκα Αλεξάνδρα του Κέντρου Κοινότητας Δήμου Πύλης για την παρουσίαση του προγράμματος.

smart smart

Ολοκληρώσαμε σήμερα οι μαθήτριες της Ε΄ και Στ΄ τάξης  τον χάρτη της Ελλάδας!

smart                        smart

Με μεγαλοπρέπεια γιορτάστηκε και φέτος η εθνική επέτειος της 25ης Μαρτίου στο Δημοτικό Σχολείο μας.

Η εκπαιδευτικός και Προϊσταμένη του σχολείου και οι δύο μαθήτριες της Ε΄ και της ΣΤ΄ τάξης με υπερηφάνεια και υψωμένη τη σημαία οδηγήθηκαν στην εκκλησία του Αγίου Δημητρίου. Με το τέλος της δοξολογίας η Προϊσταμένη του σχολείου Αρβύθη Αικατερίνη εκφώνησε τον πανηγυρικό λόγο της ημέρας.

Κατόπιν οδηγήθηκαν στο ηρώο πεσόντων, το οποίο σημαιστολισμένο και με τους ήρωες της Ελληνικής Επανάστασης προκαλούσε δέος, και αφού τελέστηκε επιμνημόσυνη δέηση κατατέθηκαν στεφάνια εις μνήμη των ηρώων.

Σύσσωμος ο κόσμος χειροκρότησε τις μαθήτριες που τίμησαν την επέτειο  με την απαγγελία των ποιημάτων τους, τα τραγούδια τους και τον ΕΘΝΙΚΟ ΥΜΝΟ.