ΤΟ ΣΧΟΛΕΙΟ ΜΑΣ

Το σχολείο μας ονομάζεται 4Θ Δημοτικό Σχολείο Ορεινής Ζώνης και βρίσκεται στο χωριό Άγιος Λέοντας στη Ζάκυνθο. Είναι ιδιαίτερο και λέγεται 4θέσιο διότι έχει τέσσερις τάξεις. Αυτό σημαίνει πως οι μαθητές της Γ΄ – Δ΄ και Ε΄ – ΣΤ΄ τάξης κάνουν μαζί μάθημα. Ένας ακόμη λόγος που το κάνει ιδιαίτερο είναι πως βρίσκεται στη φύση και το γεγονός αυτό μας δίνει τη δυνατότητα να ακούμε όμορφους ήχους από ζώα, όπως το κελάηδημα των πουλιών, το γάβγισμα των σκυλιών και το κακάρισμα από τις κότες του χωριού. Επίσης, γύρω μας υπάρχουν πολλά δέντρα και συγκεκριμένα μεγάλα κτήματα με ελαιώνες. Έχουμε την τύχη στην αυλή μας να έχουμε τη σκιά από δύο τεράστιες ελιές, οι οποίες συντροφεύουν το σχολείο και τα παιδιά για πολλά χρόνια.

Εξωτερικά το σχολείο μας είναι βαμμένο σε ανοιχτά χρώματα του ροζ. Στη μια πλευρά του τοίχου υπάρχει μια μεγάλη ζωγραφιά η οποία δείχνει ένα δέντρο. Το δέντρο αυτό δεν είναι συνηθισμένο διότι έχει για ρίζες λέξεις όπως αλληλεγγύη και αγάπη, ενώ για φύλλα ανθίζουν χρωματιστά ανθρωπάκια μεγάλα και μικρά. Δεν είναι όμως η μοναδική ζωγραφιά που έχουμε. Δύο μεγάλα ζωγραφισμένα παιχνίδια διακοσμούν την αυλή μας. Εκεί μπορούν όλοι οι μαθητές να παίξουν και να διασκεδάσουν. Όταν κουραστούν μπορούν να ξαποστάσουν στο όμορφο παγκάκι της αυλή μας.

Η συντακτική ομάδα της Ε΄ και ΣΤ΄ τάξης

dav dav dav