Το χωριό του Αϊ Βασίλη

γκι1

13/14    &   20/21     Δεκεμβρίου   2014

Τα Χριστούγεννα πλησιάζουν και στην Αστυπάλαια αρχίζουν οι ετοιμασίες.  Οι άνθρωποι είναι χxorio1αρούμενοι.  Στολίζουν δέντρα, κάνουν κουραμπιέδες, μελομακάρονα.  Όλοι έχουν μπει στο πνεύμα των Χριστουγέννων και το χωρίο του Αϊ Βασίλη βοήθησε σ’ αυτό.

paidotoposΟι ετοιμασίες ξεκίνησαν καιρό πριν.  Μεγάλοι και παιδιά συνεργάστηκαν, για δεύτερη χρονιά, με σκοπό αυτοί που θα το επισκεφτούν να αισθανθούν πως βρίσκονται πραγματικά στο χωριό του Αϊ Βασίλη .

elkithroΓια τη δημιουργία του δούλεψαν πολλές ώρες εθελοντικά σχεδόν όλοι οι κάτοικοι του νησιού και το αποτέλεσμα τους αποζημίωσε.  Κατασκεύασαν πολλούς χώρους ψυχαγωγίας, όπως «Εργαστήριο Ζωγραφικής», «Εργοστάσιο Σοκολάτας», «Παραμυθοχώρα», «Παιδότοπο», «Ταχυδρομείο του Αϊ Βασίλη», «Τρελοφατσούλες», «Εργαστήριο με πλαστελίνες», «Εργαστήριο λουκουμάδων», «Φάτνη» και «Κατάστημα Δώρων».3

Άνοιξε τις πόρτες του στις 13 και 14 Δεκεμβρίου 18.00-21.00 και θα ξαναλειτουργήσει στις 20 και 21 Δεκεμβρίου. fatni1 Τα παιδιά που το επισκέφτηκαν είχαν την ευκαιρία να πάρουν δώρα απ’ τον Αϊ Βασίλη και να παρακολουθήσουν δύο ολιγόλεπτα θεατρικά, «Τα Χριστούγεννα της Ελένης» και «Η Πρωτοχρονιά του Βασίλη».  Σ’ αυτά πρωταγωνίστησαν οι μαθητές του γυμνασίου και λυκείου μας.

2

Τα παιδιά συμμετείχαν σε παιχνίδια δραστηριοτήτων με τραγούδια και χορό. Ζωγράφισαν τον πιο περίεργο χιονάνθρωπο, έφτιαξαν σοκολατένιες φάτσες, άκουσαν το πιο γλυκό παραμύθι,  έφαγαν ζαχαρωτά και λουκουμάδες, ζωγράφισαν τα πρόσωπά τους, έπαιξαν με πλαστελίνες, και έστειλαν το γράμμα τους στον Αϊ Βασίλη.  Αφού μάζεψαν  όλες τις σφραγίδες τους πήραν δώρο ένα χιονάνθρωπο γεμάτο λιχουδιές.paramythoxora

Οι γονείς από την άλλη είχαν την ευκαιρία να ψωνίσουν χριστουγεννιάτικα δώρα για να ενισχύσουν το Δημοτικό Σχολείο.

candiesΠροφταίνετε να το επισκεφτείτε.  Κουτσομπολιά λένε πως θα υπάρξουν πολλές εκπλήξεις και καινούργιες δραστηριότητες.

Καλά να περάσετε!

Αντωνία Ποδότα- Έφη Ασλανίδου-Μαρία Καλή-Ζαμπέτα Κακάκη