Σχολικός εκφοβισμός

stop bulling 001

Ο σχολικός εκφοβισμός (bulling) είναι ένα φαινόμενο νεανικής παραβατικότητας, που εμφανίζεται σε πολλές χώρες του κόσμου. Αναφέρεται στη χρήση βίας μεταξύ μαθητών ή συνομήλικων παιδιών  με στόχο να προκληθεί πόνος ή αναστάτωση.

Εμφανίζεται με τη μορφή του λεκτικού εκφοβισμού (κοροϊδία, διακρίσεις, σεξουαλικά σχόλια), του κοινωνικού εκφοβισμού (διάδοση φημών, καταστροφή προσωπικών αντικειμένων, απομόνωση από την ομάδα), του σωματικού εκφοβισμού (χτυπήματα, σπρωξίματα, κλωτσιές), Του ηλεκτρονικού εκφοβισμού (εκφοβισμός μέσω διαδικτύου και ηλεκτρονικού ταχυδρομείου, μέσω μηνυμάτων στο κινητό τηλέφωνο).

Με βάση τα αποτελέσματα μιας μελέτης που πραγματοποίησε η Εταιρία Ψυχοκοινωνικής Υγείας Παιδιού το 25% των μαθητών έχει υποστεί κάποια μορφή εκφοβισμού εντός του σχολικού περιβάλλοντος με συχνότητα δύο έως τρεις φορές το μήνα ή και περισσότερο. Πιστεύουμε ότι ο σχολικός εκφοβισμός αλλάζει την ψυχολογία των παιδιών γι’ αυτό  λέμε ΟΧΙ στο σχολικό εκφοβισμό!

Ειρήνη Κλωπόδη και Γιώργος Λεβάκης, Στ΄τάξη