Διάθεση ταινιών Εκπαιδευτικής Τηλεόρασης

Το πρόγραμμα εκπομπών από τη δημόσια τηλεόραση είναι :

ΕΤ1:  Παρασκευή 10-11πμ & Σάββατο 8-10πμ

Δορυφορικό:  Σάββατο 11-12 πμ

Εκτός από τις εκπομπές της ΕΤ1 και   της ERΤ world, οι εκπαιδευτικές ταινίες διατίθενται στις Διευθύνσεις και τα Γραφεία Εκπαίδευσης, στις Δημόσιες και Σχολικές Βιβλιοθήκες ΕΠΕΑΕΚ.

Επίσης  απευθείας στα σχολεία ακολουθώντας την εξής διαδικασία :  Από το δικτυακό τόπο    www.ypepth.gr με τις επιλογές

>Πρόσβαση στη Γνώσηα

>Εκπαιδευτική Ραδιοτηλεόραση

επιλέγετε 4-5 τίτλους ταινιών και στέλνετε σχετικό fax στο 2107407092.

Εκτός από τη διάθεση υλικού βάσει προγραμματισμού, η υπηρεσία δέχεται πολυάριθμα αιτήματα για χορήγηση οπτικοαουστικού υλικού από δυσπρόσιτα σχολεία, πολιτιστικούς συλλόγους, φυλακές  ανηλίκων, Υπουργείο Εθν. Προνοίας (θεραπευτικές κοινότητες, κέντρα απεξάρτησης) Υπ. Δικαιοσύνης, υπ. Εθν. Άμυνας. Επίσης η Διεύθυνση Εκπαιδευτικής Ραδιοτηλεόρασης καλύπτει ανάγκες σε εκπαιδευτικό οπτικοαουστικό υλικό, φορέων του εξωτερικού  όπως Ελληνικά σχολεία, Γραφεία εκπ/σης Πρεσβειών μας, προξενεία, τμήματα ελληνικών σπουδών ξένων Πανεπιστημίων.